Srážka se zvířetem bývá vždy pro motoristu velmi nepříjemná. Když jsou následky fatální, hrozí za to více než jenom pokuta a trestné body?
Srážka se zvířetem je pro motoristu vždy nepříjemná, někdy bohužel až fatální. Zejména pokud se jedná o zvíře většího formátu. Srnu, divoké prase. Ovšem i velmi malý živočich může řidiči pěkně zavařit. Máme v redakci osobní zkušenost s jízdou na motorce v trenkách versus zbloudilá vosa. Ale to stále není jádro pudla tohoto článku. Do redakce nám poslal email pan David a my jsme se po přečtení rozhodli email zveřejnit v plném rozsahu.
Srážka se zvířetem je nepříjemná, může jít ale o týrání?
„Jel jsem ulicí a najednou jsem uslyšel i ucítil tupý náraz,“ vypráví pan David. „Když jsem vystoupil, uviděl jsem pod autem přejetého holuba.“ Nepříjemné, ale co následovalo, bylo ještě nepříjemnější. „Opodál stojící žena se rozkřičela, že jsem zabil zvíře,“ pokračuje pan David. Události pak podle vyprávění nabraly nečekaný spád. Žena prý vlastním tělem zablokovala auto pana Davida a odmítala se hnout s tím, že zavolá policii. Vše si fotila, pana Davida, jeho auto, holuba. A stále křičela, že na pana Davida podá trestní oznámení za vraždu.
„V jednu chvíli žena poodešla kousek a dál,“ říká pan David. „Na nic jsem nečekal, skočil do auta a ujel jsem.“ Teď se čtenář obává, že na něj žena podala trestní oznámení a že půjde do vězení. „Ne snad za vraždu,“ ale za týrání zvířat,“ dokončuje svůj příběh čtenář. „I o tom tam ta šílená aktivistka něco vyřvávala.“ To, že člověk někdy přejede zvíře, se bohužel stát může. A stává se to. Holub je, řekl bych ještě „v pořádku“.
Takový jelen nebo muflon, to je horší srážka. Nejde při tom samozřejmě o týrání. Týrání je záměrné působení bolesti, nutně ne vždy se smrtelným koncem. U střetu vozidla a zvířete jde v 99 % případů o nehodu. Co se tedy stane, když řidič přejede holuba? Jaký postih hrozí v rámci zákona České republiky? Tedy pokud vůbec nějaký hrozí. Holub není chráněný tvor, není to jako umlátit orla nebo si udělat pečínku z medvěda servírovanou na čerstvě upytlačeném sloním klu. Takže v tomto ohledu je pan David mimo ohrožení.
Řidič občas nějaké zvíře přejede, vězení ho za to ale nečeká
Naopak, pokud dojde na týrání, je v zásadě jedno, o jaké zvíře se jedná. Jestli o domácího mazlíčka od sousedů nebo zvíře, které se dostane pachateli do cesty náhodou. Neřešme teď morální nebo „psychologickou“ stránku této kruté záležitosti, kterou týrání bezpochyby je. Čtenář přejel holuba a tím ho usmrtil, bylo to týrání? V České republice je týrání zvířat závažným trestným činem. V pořádku. To je upraveno v trestním zákoníku.
Podle článku 356 zákoníku hrozí osobě, která týrá zvíře, ať už úmyslně nebo z nedbalosti, trest odnětí svobody až na 3 roky nebo peněžitý trest. Nicméně přejet holuba, to není týrání. Jistě, pokud by řidič záměrně jezdil tam a zpět, to by byla jiná. Ale srážka, neúmyslná, není týráním. V extrémní případě by asi čtenáři hrozila nutnost podání vysvětlení na Policii, pokud by žena podala trestní oznámení. Nicméně věc by byla odložena. Pravděpodobnější je, že pokud by žena chtěla podat toto konkrétní oznámení na „vraždu holuba“, policisté by s ní asi rovnou věc vyřešili smáznutím ze stolu.