Vypadá jako zákazová značka, ale tou není, řidiči často pravý smysl neznají. Jde o pouhé doporučení, nevyplatí se ale ignorovat.
Tato značka není novinka, a pokud jste ji ještě neviděli, pak se tomu dost divím. Tedy divil bych se, pokud byste jezdili v Irsku, nebo třeba relativně nově ve Francii. Na první pohled připomínají klasické značky omezující rychlost, ovšem s jedním podstatným rozdílem – namísto červeného ohraničení mají zelený kruh. To je pro většinu motoristů něco zcela nového. Co ale vlastně tyto značky znamenají? Tato zeleně ohraničená značka nemá stejný význam jako ta klasická s červeným kruhem, kterou známe už dlouhá léta.
Značka vypadá jako zákaz, jako omezení maximální rychlosti
Není to ukazatel maximální povolené rychlosti na daném úseku. Pokud se s ní setkáte, měli byste vědět, že jde o zcela jiný druh značení, než jaký jsme v Česku doposud běžně vídali. Tyto značky jsou instalovány na některých francouzských silnicích a setkat se s nimi můžete tam, kde je to považováno za účelné. Hlavní rozdíl mezi klasickou značkou omezující rychlost a touto novinkou tkví v tom, že zelený kruh kolem čísla nepředstavuje omezení, ale pouze doporučení.
Pokud tedy vidíte tuto zeleně ohraničenou značku, nemusíte nutně zpomalit na uvedenou rychlost. Jde pouze o orientační údaj, který má řidičům pomoci rozhodnout se, jak rychle je na daném místě rozumné jet. Zákazové, červeně ohraničené značky jsou nekompromisní a každý řidič je povinen je respektovat. Nové značky pouze naznačují, jaké tempo je vhodné pro bezpečný průjezd. K čemu je to dobré? Představte si, že jedete úsekem, který neznáte. Místo může být nepřehledné nebo technicky náročné.
Když vidíte značku doporučené rychlosti, snadněji si odvodíte, jakým tempem by se na daném místě měla vozidla pohybovat, aby byla snížena rizika dopravní nehody. Doporučení? Za mne úplně v pořádku. Řidiči si neuvědomují, že maximální povolená rychlost nemusí být vždy nejbezpečnější rychlostí pro konkrétní podmínky na silnici. Právě na takových místech pak zeleně ohraničená značka s doporučenou rychlostí může sehrát důležitou roli. Rád bych řekl, že tohle není nic nového. Neříkám, že s touto značkou někdo objevil Ameriku.
Doporučená rychlost je nepovinná, vyplatí se ji ale dodržet
U nás máme už dlouhá léta podobné doporučení v podobě modré čtvercové značky s bílým číslem uprostřed. Ta se třeba umisťuje před ostrými zatáčkami nebo složitějšími křižovatkami. Možná ji znáte z úseků, kde je stav vozovky horší nebo kde hrozí snížená viditelnost. Přesto modrá doporučená rychlost, jak ji známe, nemusí být pro řidiče intuitivní. Zelený kruh kolem rychlostního údaje jasně naznačuje, že jde o dobrovolné opatření.
A že jde o rychlostní záležitost. Cílem zelené doporučené rychlosti je poskytnout řidičům „návod“ na to, jakou rychlostí daným úsekem jet. Ne zákaz. Radu, doporučení, a to aniž by šlo o přímé omezení jejich tempa. Chápu, ale obávám se určitého nepochopení. Možná že nové dopravní značky některé řidiče trochu zmatou. Část řidičů si může myslet, že jde o omezení rychlosti. Ale to není.
Neznalost neomlouvá, řidiči musí v zahraničí dodržovat pravidla
Co si musí ale motoristé uvědomit, že není třeba propadat panice, děsit se. Nejde o to, že by vás za nedodržení rychlosti čekala pokuta. Na rozdíl od červeně ohraničeného zákazu, kde byste za překročení rychlosti opravdu mohli dostat pokutu, zde se jedná o formu pomoci. O prevenci.
Můžete si vybrat, zda dané doporučení chcete dodržet. Nedodržení není přestupek. Žijeme v globálním světě a narazit na neznámou značku v zahraničí je relativně snadné. A neznalost neomlouvá. Tady naštěstí nic nehrozí. Spekulace, zda se tato značka objeví i u nás, není na místě. Troufl bych si říct, že neobjeví. Není pro to důvod, vlastní značku doporučené rychlosti už, jak víme, máme.