V ČR platí nulová tolerance alkoholu za volantem. Přesto si ale můžete dát 5 piv, 3 rumy a řídit bez jakéhokoli postihu

Existuje legální možnost, jak řídit i po požití většího množství alkoholu. Málokdo ví o těchto zvláštních podmínkách.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V Evropě je řada zemí, ve kterých je povolená určitá hranice alkoholu v krvi. Zejména státy jižní Evropy jsou v tomto poměrně benevolentní. V Chorvatku, Itálii, Španělsku, ale i ve Velké Británii, si smíte dát po večeři sklenku vína, s čistým svědomím sednout za volant a jet. V České republice je nulová tolerance alkoholu v krvi. Jinak řečeno, před jízdou nesmíte pít alkohol, a po konzumaci alkoholu nesmíte řídit.

S alkoholem v krvi jste vždy viníky, smůla!

Řízení pod vlivem alkoholu je chápáno naší legislativou jako přestupek, pokud vám je naměřeno méně než 1,00 promile alkoholu v krvi. U jakékoli vyšší hodnoty se jedná o trestný čin. Obvykle velmi kriticky posuzovaný, dojde-li k dopravní nehodě. A to ani nemusí být konzument alkoholu viníkem. I když nehodu způsobí někdo jiný, s alkoholem v krvi je řidič „vždy vinen.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hodnocení a postihy za alkohol v krvi

  • 0,30 až 1,00 promile: přestupek
  • 0 až 0,30 promile: pokuta 2 500 až 20 000 Kč, zákaz řízení 6 až 12 měsíců
  • 0,30 až 1,00 promile: pokuta 2 500 až 20 000 Kč, zákaz řízení 6 až 12 měsíců, 7 bodů
  • Při nezpůsobilost k řízení: pokuta 25 000 až 50 000 Kč, zákaz řízení 1 až 2 rok
  • 1,00 promile a výše: trestný čin
  • Odmítnutí lékařského vyšetření: pokuta 25 000 až 50 000 Kč, zákaz řízení 1 až 2 rok

V evropských zemích s tolerancí alkoholů můžete nadýchat klidně 0,50 promile a nic se neděje. Podle odborníků může být sice reakční doba řidiče mírně delší, ale skutečně jen mírně. U nás je 0,50 promile důvodem k odebrání řidičského průkazu na místě. Přesto i u nás můžete nadýchat jisté množství alkoholu a nepřijdete o řidičák. Jak to tedy je?!

Pár piv a pak za volant? Ano, ale jen v nejvyšší nouzi

Existuje zvláštní právní institut, podle nějž není za protiprávní čin odpovědný ten, kdo svým jednáním odvrací přímo hrozící nebezpečí. Jde o velmi citlivou věc. Vždy musí být jízda pod vlivem alkoholu tím posledním a jediným řešením. A nesmí existovat jiná možnost, jak hrozící nebezpečí odvrátit. Můžete sednout po pár pivech do auta a spěchat s dítětem do nemocnice, ovšem jen pokud není na místě nikdo jiný, střízlivý, kdo by jel místo vás.

Nesmíte také způsobit horší následek, než který hrozil. Pokud při záchraně jednoho člověka pod vlivem nabouráte fatálně MPV s pěti lidmi, budete se zodpovídat. Bez možnosti argumentace ve stylu odvracení nebezpečí. Jízda po požití alkoholu, i v rámci takovéto výjimečné a extrémní situace, je vždy velmi kontroverzní a diskutabilní. Jde stále o akt, při kterém se pohybujete jednou nohou před soudem.

i

Alkohol v krvi lze mít i bez pití

Může nastat situace, že při policejní kontrole nadýcháte malé množství alkoholu, přestože jste vůbec, ale vůbec nepili. Donedávna to byl problém. A důvod k odebrání řidičského oprávnění, správnímu řízení a pokutě v řádech desítek tisíc korun. Vědci a odborníci však přišli s tvrzením, že určitou hladinu alkoholu vyšší, než nula může mít v krvi i člověk, který alkohol nepožil. 

Je doloženo, že až 0,24 promile alkoholu v krvi lze nadýchat bez vypití alkoholického nápoje. Souvisí to se zkreslením měření, s faktem, že někteří lidé mohou s ohledem na zdravotní stav mít vyšší než nulovou hladinu alkoholu v krvi. A policie by na toto měla nově brát zřetel. Pokud tedy nadýcháte vyšší než nulovou hodnotu, a je to méně než 0,24 promile, nepropadejte panice.

Ten kdo nadýchá, může nebo musí na krev

Test se po pěti minutách opakuje. S 0,00 až 0,24 promile alkoholu byste neměli přijít na místě o řidičák, neměli byste jít do správního řízení, měli byste dál pokračovat v jízdě. Pokud by vás policie přece jenom poslal do „správka,“ tak s dokladem o nízké hodnotě. A stále je šance, že úředník v řízení bude chápat situaci. Nějaký čas budete sice bez řidičáku, ten vám ale vrátí, a bez pokuty.

i

Nad 0,24 promile alkoholu naměřených při dýchaní do detektoru se test opakuje také, ale tady už není policie shovívavá. Pravděpodobně vás čeká pokuta a pár měsíců v roli spolujezdce. Test ústní lze vyvrátit testem krevním. Pokud jste si jistí, že jste nepili, požádejte policii a nechte si odebrat krev. S nulou v krvi jste pak mimo potíže. Nadýcháte-li více než nulu, na krev tak jako tak musíte a pravděpodobně i tam bude alkohol prokázán. To už je ale jiné téma.

Jaký je váš názor na tyto výjimky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb.cz a Garaz.cz. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články