Odborníci na ojetiny označili nespolehlivá japonská auta. Těm, co se u nás prodávají, se vyplatí vyhnout

Jaké japonské auto koupit a nenaletět na nespolehlivou ojetinu? Žebříček těch nejhorších byl sestaven experty na auta z druhé ruky.

i Zdroj fotografie: Toyota
                   

Japonské automobily jsou obvykle považovány za ty spolehlivé na trhu, spolehlivější než mnohé stroje nejedné francouzské značky či italské produkce. Nicméně neplatí to absolutně, samozřejmě tady jsou automobily, které nepatří mezi právě povedené. Experti z magazínu HotCars porovnali informace o svolávacích akcích s hodnocením spolehlivosti analytiků z JD Power a Consumer Reports a označili ta neméně spolehlivá japonská auta. Která to jsou?

Mazda RX-8

iZdroj fotografie: Mazda

Zahrnut do výběru nejméně spolehlivých automobilů „made in Japan“ Mazdu RX-8 je tak trochu škoda, protože jde o technický unikát. Z opačného úhlu pohledu se dá prohlásit, že stejně o toto auto byl, je a bude zájem. Bez ohledu na technické potíže mají motoristé tento stroj rádi, právě pro jedinečná technická řešení, zajímavý motor a netradiční styl. Mazda RX-8 ukrývá pod kapotou pohonnou jednotku typu wankel a už jen z toho důvodu bude zajímavá pro sběratele či řidiče, kteří odhlédnout od nespolehlivosti při hledání něčeho skutečně speciálního.

Není tak ikonická jako RX-7, ale i tak po ní fandové touží

Mimo ojedinělý motor jsou tady nevšední inverzní „zadní“ dveře pro přístup na druhou řadu sedadel a tím výčet individualit nekončí. Nespolehlivost automobilu vychází ze stížností na motor a jeho spotřebu oleje, ale to se opět vracíme k tomu, jaký agregát pracuje pod kapotou této sportovní Mazdy. Kromě toho jsou zde závady katalyzátoru, startéru, hlavního spojkového a pomocného válce. Přesto všechno se nedá čekat, že by nadšenci právě toto sportovní auto zavrhli.

Subaru Ascent

iZdroj fotografie: Subaru

Model značky Subaru, který se k nám oficiálně nedováží. Ten, kdo by o něj projevil zájem, se musí sám vydat do neprobádaných oblastí amerických prodejců. Anebo se obrátit na některého z českých dodavatelů amerických aut. Občas se jeden až dva kusy dají najít na největším českém inzertním serveru za cenu od 900 tisíc do 1,4 milionu korun, záleží na výbavě auta. Motor? Pod kapotou lze čekat jen 2,4 litrový plochý přeplňovaný benzínový čtyřválec.

Racionální volbou je Forester nebo Outback

Podle Consumer Reports získalo Subaru Ascent pouhých 18 bodů ze 100 a mělo by být méně spolehlivé než jakékoli průměrné auto. Kupovat si ho u nás nemá asi cenu, i s vědomím, že oficiálně sem zastoupení Subaru auto nevozí, a pokud jde o díly, jsou dražší než komponenty na modely, které se u nás běžně prodávají. Mnohem racionálnější je koupit si nové Subaru Outback a užívat si staromódně kultivované a spolehlivé auto.

Infiniti Q50

iZdroj fotografie: Infiniti

Zástupce luxusní odnože japonského Nissanu nepatří mezi hrubě nespolehlivé vozy, jsou zde určité konkrétní výhrady. Stížnosti se týkají modelového roku 2014, pro ten platí zvýšený počet aut ve svolávacích akcích. Mluvíme o problémech s předním airbagem a posilovačem řízení. Dále s technickými potížemi hybridního systému. Výhodou pro naše prostředí je opět to, že Infiniti sice bylo před lety uvedeno na český trh, ale pak se zase zvolna po anglicku vytratilo. 

Nissan Titan

iZdroj fotografie: Nissan

Tady můžeme být zcela klidní, Titan nemá místo na našem tuzemském trhu s automobily, narazit na něj lze, ale to by byla velká náhoda. Anebo záměrné hledání někoho, kdy by chtěl japonský pickup s obrovským osmiválcem o objemu 5,6 litru a výkonem 318 koní. V cenové relaci 400 až 800 tisíc Kč. Tak vlastně není důvod, proč by ho řidič měl kupovat a řešit. Takže jen pro úplnost informace, problémy se týkají exemplářů z let 2004 až 2006.

Pick-up u nás obecně nedává smysl, Titan vůbec ne

Na exempláře vyrobené v tomto časovém úseky bylo vyhlášeno asi dvacet svolávacích akcí s nejrůznějšími technickými obtížemi. Auto trpí na drobné, ale otravné závady, jako je třeba vadný volič převodovky nebo ventilátor klimatizace. A také na nezanedbatelné a závažnější chyby a problémy, s bezpečnostními pásy, tažným zařízením nebo jednotkou ovládaní motoru.

Honda Odyssey

iZdroj fotografie: Honda

Model, na který u nás občas narazíme, a to z důvodu importu z USA, Odyssey je automobil, který se u nás oficiálně neprodával. Je to ale obrovské MPV, které mají na americkém kontinentě rádi. Mimo zástupců tamější produkce je to jedno z nejoblíbenějších rodinných aut. Když někdo mluví o „family vanu,“ velmi často má na mysli právě Hondu Odyssey.

Skvělé MPV pro děti má bohužel své dětské nemoci

Ročníky z období 2002 až 2004 jsou nespolehlivé a vyplatí se jim vyhnout, i díky nepřehlédnutelnému počtu svolávacích akcí. Krom toho byly zjištěny potíže s brzdovým systémem, s převodovkou, dveřmi. Také se spínačem zapalování či se systémem recirkulace výfukových plynů. Dále mohou u Hondy Odyssey selhat airbagy, hrozí jejich nechtěná aktivace a může přestat fungovat může i katalyzátor.

Co říkáte na kvalitu japonských aut vy?

Zdroj: HotCars
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články