Největší hráči mezi českými supermarkety se rozhodli, že zpoplatní parkování. Kolik zákazníci u Lidlu, Penny či Kauflandu zaplatí?
Informace, která rezonuje mezi českou populací, zejména v prostředí milovníků levných nákupu a supermarketů s tradičně agresivní cenovou politikou. Redakce AutoŽivě už před časem informovala o tom, že české supermarkety zpřísňují pravidla pro parkování a chystají zpoplatnění parkování na parkovištích. S odstupem času do redakce přišla řada dotazů, připomínek a komentářů. Ty se týkaly zejména poznámek k tomu, že v tom či onom městě, u toho či onoho ochodu se za parkování ještě neplatí. Redakce AutoŽivě se tedy rozhodla prověřit situaci.
Platit, platit a platit, včetně místa za parkování na nákupu
Jak? Vyrazila do terénu situaci zmapovat. Nejprve tedy „teorie“, tedy to, o čem se mluví, co veřejnost řeší. Supermarkety se údajně rozhodly přitvrdit podmínky parkování. To jsme si všichni zvykli považovat za samozřejmost, zejména pokud jde o nákupní centra. Těch několik z největších hráčů na českém trhu údajně postupně zavádí placené parkování. Začneme u Lidlu. Čtenář Karel D. z Prahy poslal do redakce AutoŽivě e-mailem následující dotaz a my jsme se ho rozhodli zveřejnit po přečtení v plném rozsahu.
„Lidl prý zavádí systém parkovacích hodin,“ napsal pan Karel. „Na některých prodejnách si prý zákazníci mohou zdarma vyzvednout parkovací hodiny přímo na pokladně.“ Koncept má být takový, že hodiny po zaparkování necháte ve svém autě a můžete je používat opakovaně při každém nákupu. Povolená doba parkování je nastavena na 90 minut. Jinak řečeno, na hodinách nastavíte čas příjezdu a od té chvíle vám běží čas devadesáti minut. Alespoň tak si to představuje pan Karel. Ten se ptal, jestli už jsme se s tímto setkali, a já musím za redakci AutoŽivě říct, že ne.
Objeli jsme několik pro nás neznámých prodejen Lidlu v Praze a narazili jsme na parkoviště hlídaná klasickými závorami. Nicméně ty se buď automaticky zvedly při příjezdu a pak nás při odjezdu zase pustily, nebo byly „nahoře“ a vůbec nefungovaly. Mimo zmiňované tři značky jsem na závory narazil i na parkovišti u pražského Kauflandu v ulici U Plynárny. Tam jsou závory dole, při vjezdu auto vpustí a při odjezdu automaticky zase vypustí. Upozornění na vjezdu říká, že zákazníci mají tři hodiny parkování zadarmo, pak je cena za hodinu parkování 50 Kč.
Kdo přijede skutečně pouze na nákup, za parkování neplatí
Ztráta parkovacího lístku je penalizována částkou 1 000 Kč. Zajímavé, ale já jsem lístek z automatu vůbec nedostal. Neměl bych tedy co ztratit. A zároveň jsem neměl v ruce žádný doklad o tom, kdy jsem na parkoviště vjel. Je pravdou, že jsem neparkoval déle než tři hodiny, takže nemohu prověřit a prokázat, co by se stalo po překonání této časové lhůty. Když jsem odjížděl po hodině, brána se automaticky otevřela, závora šla nahoru a mohl jsem odjet.
Stejně to bylo na dalších parkovištích u jiných supermarketů v Praze, u některých nebyla závora před parkoviště vůbec instalována. Zpět ale k Lidlu. Podle dostupných informací bude porušení povolené parkovací doby kontrolovat městská policie. Řidiči, kteří toto poruší, dostanou pokutu. Když jsme s redakcí AutoŽivě dojeli na parkoviště Lidlu v ulici nedaleko oblíbeného autosalonu Citroen, čekala nás opět klasická závora. Opět byla zvednutá. A i tam, jako v předchozích případech, byl na sloupku závory nápis.
Závora jde automaticky nahoru a pak zase znovu na výjezdu
Nic sofistikovaného, bílý papír formátu A4 s černým písmem, zjevně z obyčejné tiskárny. Vrcholem technologie bylo zalaminování do folie. Informace na papíře? Placené parkoviště, kde je 90 minut parkování zadarmo. Každá další započatá hodinu pak bude účtovaná za 100 Kč. A ztráta parkovacího lístku je za 1 000 Kč. Platba u automatické pokladny. Jenže proč platit, když je závora nahoře? Mimochodem teď je mi jasné, jak by zřejmě probíhalo překročení parkování u Kauflandu. Systém přečte registrační značku. Tu pak řidič zadá do platebního automatu a zaplatí.
Tohle jsem už zažil, systém nevydává žádné papírové lístky, takto je to třeba v pražském komplexu Brumlovka. Tam ale řidiče na vjezdu čeká velký instruktážní popis. Jeden ví, do čeho jde, tedy jede. Kde zaplatí. Zajímaly nás podrobnosti, tak jsme za redakci AutoŽivě oslovili tiskové oddělené Lidlu. Kolega Rakovan získal vyjádření, uvedeme ho pro přehlednost do samostatného odstavce.
Parkování zdarma není jako lákadlo zapotřebí, lidi i tak přijedou
„Papírové parkovací hodiny s logem LIDL zákazníci obdrží zdarma na prodejnách se systémem parkování s kotoučem pouze v době týden před zavedením a týden po spuštění systému. Mimo toto časové období si musí zákazník parkovací hodiny obstarat sám. Je nutné je použít na parkovišti, které je označeno schváleným dopravním značením – „parkoviště s parkovacím kotoučem“ (IP13b) s vyznačenou max. dobou parkování v daném časovém období. V případě překročení max. povolené doby parkování dochází k porušení pravidel silničního provozu, což může být řešeno ze strany správních orgánů (MP, PČR). Platba za překročení povolené doby u systémů se závorami funguje tak, že zákazník při vjezdu na parkoviště obdrží lístek s časem příjezdu nebo se načte SPZ. Pokud překročí bezplatný limit, musí před odjezdem zaplatit za každou další započatou hodinu. Platba probíhá u označeného platebního automatu umístěného na parkovišti (vše platí dle umístěného parkovacího řádu). Veškerá uvedená opatření mají za cíl umožnit parkování pro naše zákazníky.“
Tisková mluvčí Lidlu: Eliška Froschová Stehlíková
Když to vezmu tak nějak kolem, placené parkování není neobvyklé. Nákupní centra to tak mají. Obvykle je zdarma hodina či dvě, pak člověk platí další hodinu. Pokud je v komplexu kino, dá se obvykle na pokladně kina parkování zdarma prodloužit. Většinou je to na pět hodin.
Je tedy přirozené, že placené parkování od určitého časového limitu může být i u supermarketů. Jen by bylo dobré, kdyby to měly prodejny sjednocené v rámci značky. A zákazníkům bylo jasné, co mají dělat. V době, kdy není problém téměř cokoli vyřešit přes chytrý telefon, mi koncept papírových hodin přijde jako hodně archaický. Asi jako, bez urážky, klientela prodejny, která tento koncept dokáže začít v roce 2025 používat.