Podezření, že člověk nezaplatí pokutu, se týká zejména zahraničních motoristů. Obrana je tedy jednoduchá a efektivní, kauce v hotovosti.
Představte si, že jedete do zahraničí, třeba na výlet nebo na prázdniny či dovolenou. Užíváte si a najednou vás zastaví policie. Možná jste překročili rychlost, možná jste zapomněli použít blinkr nebo jste udělali jinou drobnou chybu. Většinou by to znamenalo pokutu pár eur, kterou byste zaplatili na místě, popřípadě později, až by vám přišla domů. Ale co kdyby vás policista na místě požádal o okamžitou platbu ve výši 1 260 eur? Ano, čtete správně.
Nemáte na pokutu na místě? Nevadí, policie si nechá vaše auto
To je v přepočtu asi 31 000 Kč. Přesně to se teď chystá zavést Belgie, která se rozhodla, že s dopravními přestupky zatočí opravdu tvrdě. A ne, není to žádný vtip. Pokud vás v Belgii zastaví policie a zjistí, že jste spáchali přestupek, budete muset zaplatit tuto částku okamžitě, přímo na místě. A pokud nemáte peníze u sebe? Připravte se na to, že vaše auto bude zadrženo, dokud nezaplatíte. Belgie se rozhodla k tomuto kroku kvůli tomu, že ročně udělí pokuty zahraničním řidičům v hodnotě 10 milionů eur (v přepočtu 250 milionů Kč), ale pouze 30 % z nich je skutečně zaplaceno.
To znamená, že 70 % pokut zůstává neuhrazených, což představuje obrovskou ztrátu pro státní pokladnu. Mnoho zahraničních řidičů si myslí, že když spáchají přestupek v cizině, nikdo je nebude stíhat. Belgie se proto rozhodla, že už toho má dost, a zavádí systém, který zajistí, že každý, kdo poruší pravidla, zaplatí. A co to znamená pro nás, běžné řidiče? Pokud plánujete cestu do Belgie, měli byste si být vědomi, že jakýkoli přestupek vás může stát pořádný balík peněz. A teď si možná říkáte, jak to celé funguje. Zase takhle, podle mě to žádná jaderá fyzika není.
Pokud vás policie zastaví a zjistí, že jste spáchali přestupek, budete muset zaplatit kauci ve výši 1 260 eur. Tato částka slouží jako záloha na pokutu, kterou vám později určí soud. Pokud se ukáže, že jste nevinní, peníze vám budou vráceny. Ale pokud soud rozhodne, že jste přestupek skutečně spáchali, kauce bude použita na úhradu pokuty. Je to tedy drsné, ne že ne, ale logiku v tom vidím. A co se stane, pokud nemáte peníze u sebe? V takovém případě bude vaše auto zadrženo na 96 hodin. Pokud ani po této době nezaplatíte, může být vozidlo zabaveno.
Kdo spáchá přestupek, bude muset uhradit kauci na pokutu
Když říkám zabaveno, tak nemyslím na den nebo dva. Ale zabaveno a prodáno, aby se pokryly náklady na pokutu. A to není všechno. K částce 1 260 eur se připočítají i náklady na odtah a uskladnění vozidla, což může celkovou částku ještě výrazně navýšit. Toto opatření se netýká jen místních řidičů, ale naopak i turistů a zahraničních návštěvníků. Takže plánujete-li cestu do Belgie, měli byste vědět, že jakýkoli přestupek vás může stát pořádný balík peněz.
Je to tak, protože mnoho přestupků v Belgii páchají zahraniční řidiči, kteří si myslí, že je belgická policie nebude stíhat. Toto nové opatření má zajistit, že každý, kdo poruší pravidla, bude okamžitě potrestán, bez ohledu na to, odkud pochází. Některé zdroje říkají, že by se mělo jednat (hlavně nebo pouze) o přestupky spojené s požitím alkoholu nebo návykových látek. To už snad tak běžné není a doufám, že zejména čeští řidiči nepijí a neřídí.
Z dostupných informací jsem ale neporozuměl tomu, jestli je to na policii, zda tuto kauci uloží, jestli může policista na místě zvážit situaci a kauci nežádat. Anebo jestli je to samozřejmé při každém přestupku. Pokud máte o tomto přesnější zprávy, budu moc rád za vyjádření dole pod článkem v komentářích. Každopádně znovu, jestliže plánujete cestu do Belgie, měli byste počítat s tím, že v případě přestupku na vás tamní policie takto zaklekne.