Pitomost roku 2024? Pokuta za zdvořilost. Slušní řidiči už odevzdávají 5 000 Kč na pokutách za děkování varovkami

Chovat se k sobě slušně se na silnici nemusí vyplatit. Policie může velmi snadno uložit pokutu za gesto poděkování.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Kdy naposledy jste použili výstražná světla? Nevím, jak vy, ale já včera. Když mě pustil řidič automobilu před sebe a já jsem mu tímto způsobem poděkoval. On na mě bliknul také, v rámci slušného chování, jakože není zač. Možná máte právě s tímto každodenní zkušenost. Pokud ano, tak jako já i zmíněný slušný řidič porušujete předpisy a hrozí vám pokuta několik tisíc Kč. Ano, je tady takzvaná pokuta za slušnost.

Poděkovat je slušnost, na silnici to je ale za vysokou pokuty

Použití výstražných světel je určeno primárně pro krizové situace a okamžiky, kdy řidič potřebuje upozornit ostatní účastníky silničního provozu na mimořádnou okolnost. Podle zákona jsou výstražná světla povolena v případech, kdy vozidlo představuje překážku silničního provozu – typicky při poruše, náhlém zastavení kvůli nehodě nebo jinému důvodu, který brání pokračování v jízdě. Hodně řidičů výstražná světla používá neoprávněně, například při krátkém zastavení, aby si „rychle něco vyřídili“, nebo dokonce při parkování na místech, kde nemají co dělat.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

A jak jsem zmiňoval, při vzájemné komunikaci na silnici během jízdy. Zmíněná komunikace je podle zákona do určité míry v pořádku, § 31 odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb. říká, že „je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světelného zařízení“.  

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Legislativa myslí samozřejmě i na jiný typ varování a výstražného znamení, § 31 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb. říká, že „je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla“. Neoprávněné použití výstražných světel je porušením zákona a také někdy matoucí pro ostatní řidiče.

Když děkovat, tak raději rukou a gestikulací než světlem

Když někdo vidí blikající výstražná světla, předpokládá, že se jedná o překážku na silnici, kterou je nutné objet nebo se jí vyhnout. Takové neoprávněné použití může způsobit chaos v dopravě, zvláště ve městech s hustým provozem, kde každý zmatek může rychle vyústit v dopravní kolaps. Bohužel není výjimečné vidět řidiče, kteří používají výstražná světla například při zastavení u krajnice jen proto, že chtějí vystoupit či nastoupit.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Pro případ, kdy mají v úmyslu vyzvednout někoho na frekventovaném místě, kde zastavení není povoleno. Na druhou stranu si myslím, že většina řidičů to pochopí. To, co jiný motorista signalizuje. Tady bych české řidiče nijak nepodceňoval. Ale ano, chápu literu zákona a to, že použití výstražných světel přesně definuje.

Co říká zákon?

§ 31 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb.: Místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel; k upozornění řidiče předjížděného vozidla je smí dávat i v obci. § 31 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb.: Výstražné znamení se užívá jen po dobu nezbytně nutnou.

Podle zákona za neoprávněné použití výstražných světel může být udělena pokuta. Výstražná světla by měla být tedy používána výhradně v situacích, kdy řidič není schopen pokračovat v jízdě kvůli vážné technické závadě nebo je-li přítomen na místě dopravní nehody, kde jeho vůz blokuje ostatní.

Policie často na výstražná světla nereaguje, nespoléhejte na to

Ve všech ostatních případech je nutné se těmto světlům vyhnout, jinak riskujeme nejen pokutu, ale i zbytečné problémy a nedorozumění s ostatními řidiči. Pokud jde o vyjádření slušnosti, je asi lepší namísto použití výstražných světel zvednout ruku a poděkování vyjádřit odpovídajícím gestem. Za to v žádném případě řidiči postih nehrozí.

Děkujete výstražnými světly?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články