Jak se vyhnout placení všech pokut? Vyzkoušel jsem „zaručený“ způsob za 6,50 Kč, který jsem našel na Facebooku

Fotka z radaru a k tomu částka a číslo účtu, kam poplatek poslat, to nikdo nechce mít ve schránce. Existuje způsob, jak se pokutám vyhnout?

i Zdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě
Dalších 7 fotografií
Dalších 7 fotografií
                   

Jak se vyhnout pokutě za rychlost? To je otázka, kterou si klade snad každý řidič, který někdy zaregistroval bliknutí radaru, nebo dokonce už obdržel nepříjemný dopis s fotografií svého auta a částkou, kterou má zaplatit. Nejdřív takové zamyšlení. Je to komplikované, protože chápu, že nepřiměřená rychlost může být a je často důvodem, proč řidiči bourají. A jak dlouhodobě říkám, jakékoliv řešení dává smysl, pokud zachrání byť jeden jediný lidský život. Na druhou stranu princip měření, takzvaných radarů, a kamer možná jako prevence funguje.

Nepřiměřená rychlost je špatná, ovšem vybírání pokut také

Stoprocentně ale funguje jako vybírání peněz z kapes veřejnosti. Někdy jde dokonce o prachsprostý byznys, kterým si městské radnice slušně přivydělávají. A jak jsem psal nedávno o středočeských Říčanech, nelze mluvit už ani o přivýdělku, ale o totálním okrádání řidičů a na tom postavené ekonomice města. A to je samozřejmě špatně. Nedivím se pak, že v části společnosti převládá názor, že silniční předpisy byly vytvořeny jen proto, aby řidičům ztěžovaly život, ne aby zajistily bezpečnost silničního provozu. I z toho důvodu je hodně lidí, kteří místo toho, aby respektovali dodržování předpisů, hledají a navrhují řešení, která umožní cílené porušování pravidel.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě

V tomto případě rychlostních limitů. Na sociálních sítích, zejména na Facebooku, se tak objevují různé „zaručené“ tipy, jak se pokutám vyhnout. Některé z nich jsou úsměvné, jiné na hraně zákona, a některé dokonce zcela mimo legální rovinu. Jeden z těchto tipů, který se nedávno začal šířit, mě zaujal natolik, že jsem se rozhodl ho prozkoumat blíže. A musím říct, že mě to přimělo zamyslet se nad tím, kam až jsou lidé ochotni zajít, aby ušetřili pár stovek nebo tisíc korun. Nejenom prozkoumat, přiznávám se, ale i vyzkoušet. Na facebooku jsem objevil příspěvek, který tvrdí, že existuje jednoduchý a levný způsob, jak se vyhnout pokutě z radaru.

Fotografie z radarového měření ukázala těžce uvěřitelný záznam. Traktor měl naměřenou rychlost 263 km/h

Podle autora příspěvku stačí na registrační značku auta nalepit průhlednou fólii, která údajně způsobí, že radar nedokáže správně přečíst čísla na značce. Fólie má být speciálně upravená tak, aby odrážela světlo, a tím znemožnila identifikaci vozidla na fotografii. Cena této „zázračné“ fólie se pohybuje kolem několika stovek korun a podle autora příspěvku je to investice, jež se vyplatí. Na první pohled to zní lákavě, ale když se nad tím zamyslím, říkám si, jestli tohle už není trochu moc. Opravdu je to tak jednoduché? A hlavně – je to legální? To není trik, který by byl nějaký novátorský. Už jsem o něm slyšel. A myslím, že vy asi taky.

SPZ musí být čitelná, a pokud není, je to za pokutu a řidičák

Člověk ani nemusí kupovat speciální fólii, narazil jsem při dalším hledání i na kaskadéry, kteří používají obyčejnou fólii na potraviny. Začnu od konce, není to legální, naopak. Podle našeho zákona za to hrozí pokuta, odnětí řidičského průkazu, velké problémy. Už jsem o tom psal několikrát, jde o to, že registrační značka musí být čitelná a řidič nesmí žádným způsobem SPZ upravovat a čitelnost zhoršovat. Existují i více sofistikovaná řešení, také už jsem o tom psal. Ne že se celá značka balí do fólie, ale dají se koupit samolepky, které překryjí pouze znaky na SPZ. Když blesk radarů zasvítí, fólie na číslech a písmenech způsobí, že na fotce není nic vidět.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Podobný princip jako fólie natažená přes SPZ, zcela stejný důsledek. Nečitelná registrační značka, pokuta a tak dále, už to znáte. Princip je jednoduchý – fólie odráží světlo z blesku radaru, čímž způsobí, že čísla na registrační značce jsou na fotografii nečitelná. To znamená, že úřady nemohou identifikovat vozidlo a pokuta nemůže být vymáhána. Na papíře to zní jako geniální řešení, ovšem v praxi to má několik háčků. Za prvé, ne všechny radary používají blesk, takže v takovém případě je fólie k ničemu. Za druhé, moderní radary jsou vybaveny technologiemi, které dokážou číst značky i za zhoršených podmínek.

Fólie nefunguje vždy, list ano. Ale znovu, pozor, je to nelegální!

Takže šance, že by fólie skutečně fungovala, není stoprocentní. A za třetí – a to je možná nejdůležitější – jak už jsem řekl, použití takové fólie je nelegální. Nicméně jsem na sociálních sítích našel ještě jeden fígl. Ten se mi líbí, protože je opravdu jednoduchý, řekl bych až úsměvný. A hlavně funguje. Rozhodl jsem se ho vyzkoušet. V tuhle chvíli musím prohlásit, že jsem celou věc pojal v rámci experimentu a v žádném případě nedoporučuji, abyste to zkoušeli také. Pokud toto někdo udělá a vyjede do provozu, tak na vlastní nebezpečí. Opakuji, toto nedělejte, nezkoušejte.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě

O co jde? Na jednom polském aukčním webu lze zakoupit sadu umělých listů připevněných na SPZ pomocí magnetu. V případě setkání s policií řidič stiskne tlačítko na dálkovém ovladači, magnet přestane fungovat a list sám spadne. Toto řešení stojí v přepočtu asi 1 000 Kč. Proč ale utrácet peníze za umělé listí, když se dá tohle vyrobit tak říkajíc svépomocí, z přírodních zdrojů? Není nic jednoduššího než najít nějaký vhodný list, středně velký z javoru bude ideální. Zespoda na list se nalepí plochý magnet a od něj se natáhne lanko k stěrači.

Pro pokus mi určitě postačí klasická režná nit, pro dlouhodobé použití bych volil asi silonový vlasec. Magnetem se list připevní na registrační značku, druhý konec lanka se přiváže na stěrač. Automobil jede, registrační značka je nečitelná, je na ní list. Radar ji nemůže správně zaznamenat. Pokud řidič zahlédne policejní hlídku, rychle zapne stěrače, ty se dají do pohybu. Stěrač zatáhne za lanko, lanko strhne list z registrační značky. A policie nic nezaznamená. Jak jsem říkal, zajímavé, vtipné, možná funkční.

Ale znovu upozorňuji, nelegální, protizákonné. Kdo by to chtěl udělat a jezdit tak, porušuje naši legislativu. Neschvaluji plošné vybírání pokut za rychlost, zejména s ohledem na to, co jsem psal výše. To, některé radnice mají radary jako prachsprostý byznys. Nicméně respektuji zákony a trik s listem na lanku a s magnetem beru jen jako úsměvný počin, jako lidskou tvořivost. Jediným a správný způsobem, jak nedostávat pokuty za nepřiměřenou rychlost, je dodržovat předpisy.

Galerie

Dalších 7 fotografií
Dalších 7 fotografií

Jezdíte podle předpisů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články