Nevhodný žert na českých silnicích: Je čím dál více rozšířenější, končí ale tučnou pokutou nebo vazbou

Jezdit s modrými majáky mohou jen vybraní, zákonem definovaní řidiči. Pokud začne blikat auto civilisty, je to za pokutu.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Češi mají rádi vtipy. Podle jedné starší statistiky se prý řekne za jeden večer v českých hospodách víc vtipů než ve Švýcarsku za rok. Někdy jsou vtipy opravdu veselé, jindy postrádají nejenom vtip, ale i pointu. Přijít na letiště a křičet bomba, to není vtipné. Vtipné ani není koupit si za pár korun modré majáky, nasadit si je na auto a jezdit s nimi. Stejně tak není vtipné napsat si na auto z boku Policie.

Nosit uniformu může policie. Ne ten, kdo si na ni jen hraje

Určitě není vtipné půjčit si v půjčovně kostýmů policejní uniformu a veřejně se v ní promenádovat. Nebo si dokonce hrát na policisty a zastavovat auta. Jde o aktivity za hranicí zákona, přesto ale někdy řidiči tyto rádoby veselé žerty dělají. Je to jen pár let, co herci Čtvrtníček a Potměšil oblékli v rámci natáčení televizního šotu policejní uniformy. A skončili u soudu, od kterého odešli s podmínkou.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Jen díky dobré obhajobě nebyl tento „vtip“ brán za závažný trestný čin a protagonisté neskončili ve vězení. Právo přednostní jízdy mají určité skupiny řidičů, jde zejména o příslušníky složek IZS, tedy policisty, záchranáře a hasiče. Dále jsou to vozy ministerstva vnitra používaná policií a označená podle zvláštního právního předpisu, vozy vězeňské služby, vojenské policie a obecní policie.

Pokuta za modrá světla, vězení za trestý čin

To je jen krátký výčet toho, co říká zákon. Co nemusejí řidiči, kteří jedou se zapnutými výstražnými modrými či modročervenými světly dodržovat? Jde zejména o nejvyšší povolenou rychlost, jízdu v jízdních pruzích, dopravní značení a zákony upravující přednost v jízdě či světelné signály na semaforu. Pozor musejí dávat chodci, protože pro výše uvedené vozy nemusejí dodržovat ani pouštění chodců na přechodu.

Problematické je, i když si řidič nainstaluje na automobil modré majáky a jezdí s nimi. Zde naštěstí ale nejde o trestný čin, nehrozí odnětí svobody. Řidič dokonce nemůže dostat ani trestný bod, pouze pokutu. Může ale dojít také k omezení technické způsobilosti vozidla na 30 dnů.

Jízda s modrými majáky není trestný čin

To v případě, že řidič namontoval nějaké přídavné výstražné zařízení napevno. Pak jde o neschválené a nehomologované zařízení. Pak je povinností, v případě omezení způsobilosti, nutné, aby řidič jel na STK a prošel technickou kontrolou.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Pouze v případě světla, které se upevňuje na střechu pomocí magnetu, dostane řidič pouze pokutu. Je ale třeba rozlišovat pouhou jízdu se zapnutými majáky a páchání nějaké trestné činnosti, za pokutu je pouze použití světel. Extrémem může být pronásledování jiných aut, zastavování a pokutování řidičů. To už jde do tuhého a pachatel má zaděláno na opravdu těžký trest ve vězení.

Potkali jste někoho s „falešným“ majákem?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články