Peníze do veřejného rozpočtu musí proudit z každého možného zdroje. Takže pokud chcete komfortně parkovat, musíte si to zaplatit.
S novým rokem padla na řidiče řada nových povinností. Jeden ze čtenářů mi naspal do redakce dotaz, jestli je pravda, že se bude platit nová daň za garážové parkování. Prý to říkal jeho kolega z firmy. Chvíli to trvalo, než jsem celý problém rozklíčoval a přišel věci na kloub. Musel jsem přijít na to, s kým čtenář pracuje, že jeho kolega je sice pracovníkem v české firmě, ale polské národnosti a bydlí ve své domovině. A ano, tam řeší od Nového roku určitou novinku v legislativě.
Platit musí každý, a pokud máte garáž, tak za ni musíte zaplatit
Od 1. ledna 2025 vstoupily v platnost změny ve zdanění garáží v bytových domech pro více rodin. Ministerstvo financí zveřejnilo ve Věstníku novelu ustanovení o zemědělské dani, zákona o místních daních a poplatcích a zákona o kolkovném. Co to znamená? Za tak dlouhým názvem se skrývají mimo jiné změny pro vlastníky parkovacích míst. A řidiče-vlastníky těchto míst. Byla upřednostněna pravidla pro zdanění garáží v obytných domech daní z nemovitosti, jak vysvětlilo stav nové věci tamní ministerstvo financí.
V důsledku této změny byly stejnou sazbou zdaněny všechny prostory určené k uskladnění vozidel v obytných domech nevyužívaných k podnikání. Odpadlo tak rozlišení podle toho, zda má poplatník parkovací stání v garáži tvořící samostatnou nemovitost v bytovém domě, nebo stání patřící k bytovému prostoru, což uvedlo ministerstvo. Podtrženo a sečteno, nás v ČR se tohle nijak netýká a vysvětlení na čtenářský dotaz bylo jednoduché.
Ovšem jak je tomu tedy u nás? I u nás se musí platit daně z nemovitostí a pozor, termín pro odevzdání daňového přiznání v řádném termínu byl 31. ledna 2025. Takže kdo nepodal přiznání, už je s podáním po termínu. Daň z garáže je de facto daň z nemovitosti. A tu odvádí každý, kdo vlastní stavbu nebo jednotku, tedy byt, a pozemek. Daň se odvádí obcím, nicméně výběr zajišťují finanční úřady. Pokud ji budete řešit, tak tedy s místně příslušným finančním úřadem, pod který vaše nemovitost spadá. Kdo vlastní nemovitost déle, už tohle zná.
Termín pro podání přiznání? Poslední den prvního měsíce roku
Takže je to informace spíše pro ty, kteří koupili nemovitost v roce 2024. Ti mají, v tuto chvíli už měli, povinnost přiznat se k dani z nemovitosti. Daňové přiznání bylo nutné podat do 31. ledna 2025. Pokud jste daňové přiznání nepodali včas, nemeškejte. Ještě nemusí být pozdě. Udělejte podle mého názoru jedinou správnou věc, jak rychle to jde kontaktujte finanční úřad a domluvte se na tom, kdy a jak co nejdříve věc uvedete do pořádku. Jde svým způsobem o jednorázovou situaci. Během následujících let už daňové přiznání kvůli dané nemovitosti nebudete vyplňovat. Neradujte se, neříkám, že nebudete platit. Jen nebudete nic vyplňovat.
Pouze počkáte, až vám od finančního úřadu dorazí oznámení o výši platby. Daň z nemovitosti se platí na celý kalendářní rok předem. Podat daňové přiznání není přitom nic složitého. Asi nejsnadnější je jít na portál Moje daně a vyplnit elektronický formulář. Tam se zadají jen základní informace o nemovitosti a o majiteli. Systém daň automaticky vypočte. Ten, kdo vlastní datovou schránku, podá daňové přiznání pouze elektronicky. Tradiční cesta je také možná, čili je možnost formulář vytisknout, vyplnit a doručit na finanční úřad v papírové formě. Jak se pak daň platí? Nejprve zase staromódní klasika.
Datová schránka, složenka či papírový formulář, je to na vás
Tedy složenka to je asi ten nejstarší způsob, po kterém finanční správa sáhne vždy, pokud jste nezvolili jiný způsob a nemáte datovou schránku. Sofistikovanější a modernější je způsob přes e-mail. Dostanete QR kód, ovšem musíte o něj zažádat do 15. března. Kdo má datovku, tak nemá jinou šanci než právě tu. Je tady také SIPO, tam je třeba o zařazení platby požádat do konce ledna. Znovu. Kdo nestihl, teď už to nedožene. A to „nejlepší“ na konec. Placení. Do kdy? Vyměřenou daň je třeba zaplatit do 31. května 2025. Když bude vyšší než 5 000 Kč, je možnost platbu rozložit do dvou splátek. První zaplatit do konce května, druhou do konce listopadu.
A kolik že se za garáž platí? Stačí si najít nějakou veřejně dostupnou kalkulačku a vložit správné údaje. Druh nemovitosti, tedy „Samostatná garáž“. Pak se vkládá zastavěná plocha v metrech čtverečných. Počet nadzemních podlaží mimo přízemí. Dále je tam místní koeficient. Ten stanovila obec. Když jako příklad zvolím plochu 20 m2, nula nadzemních podlaží, vyjde mi výsledná roční daň 290 Kč. Nic, kvůli čemu by stálo za to otálet s podáním přiznání. Takže pozor, kdo zapomněl nebo nevěděl, tak by neměl hned teď udělat nic jiného.