Nová povinná výbava už platí: Řada věcí se změnila. Zkontrolujte ji dříve, než začnou plošné kontroly na silnicích

Platí změny a řidiči netuší jaké. Riskují pokutu a také to, že si v nějaké extrémní situaci nedokážou s problémem poradit.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Změny sem, změny tam. Letos se toho změnilo opravdu hodně v rámci řidičského světa a „lidi to nevědí“. Omlouvám se za tento žoviální obrat, ale je to tak. Myslím, že plně vystihuje situaci. Motoristická veřejnost má podle mého průzkumu mezi čtenáři povědomí o tom, že jsou nějaké nové techničáky. Ale to je tak všechno. Třeba novinka týkající se povinné výbavy. Tady paradoxně nedošlo k nějakému zpřísnění nebo tomu, že by byla rozšířena.

Široký seznam se omezil skutečně na to, co je nejnutnější

Od změny platnosti nové povinné výbavy už uplynulo půl roku, novinka je platná od prvního ledna 2024. Přesto mnoho řidičů stále neví, co přesně do povinné výbavy patří. Některé položky, které byly dříve součástí povinné výbavy, už nejsou potřeba. Proč? Protože už jsou zbytečné. Ruku na srdce, kdo z vás si umí vyměnit žárovku ve světlech? A mám pocit, že i s výměnou ušlého kola by to byl pro mnohé řidiče dnes velký oříšek.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Třeba jen proto, že nevědí, kde mají oříšek. Ten na bezpečnostní šrouby. Nadále je zásadní, aby ty prvky povinné výbavy, které musí být v autě, v autě také byly. Jinak při silniční kontrole hrozí pokuta, řidič přijde o peníze. A naopak něco dostane, samozřejmě myslím teď trestné body. Dobře, body nedostanete, jen jsem vás chtěl zaujmout a zvýšit vaši pozornost. Pokuta 2 000 Kč ale hrozí.

Hrozí pokuta 3 500 Kč, většina lidí netuší, jaké je riziko. Vyhnout se mu můžou jen ti řidiči, kteří předem zaplatí

Podle silničního zákona, resp. vyhlášky č. 206/2018 Sb., která mění vyhlášku č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti vozu, musí mít každé vozidlo tzv. povinnou výbavu – souhrn věcí, doplňků a dílů ve vozidle. V případě nekompletní povinné výbavy auta hrozí řidiči při silniční kontrole pokuta ve výši 2 000 Kč. Tak vidíte. Jednou z hlavních změn je, že osobní automobily už nemusí mít v povinné výbavě náhradní pojistky a žárovky.

Kdo si dneska umí sám vyměnit žárovku? Skoro nikdo

Jak jsem říkal, většina řidičů by si s jejich výměnou svépomocí neporadila, musí ji nechat na servisu. U moderních vozidel vybavených LED a xenonovými světlomety náhradní žárovky ztrácí smysl, tam si řidič nevymění nic. Další zrušené položky? Ty se týkají zvedáku, klíče na matice a náhradního kola. Nemusí být. Toto však platí pouze pro auta, která jsou vybavena pneumatikami umožňujícími nouzový dojezd a zároveň mají schopnost elektronicky detekovat defekt. Také to platí pro vozy vybavené prostředky pro bezdemontážní opravu defektu.

Doporučená povinná výbava vozidla 2024

  • tažné lano
  • hasicí přístroj
  • reflexní vesty pro spolujezdce
  • náhradní žárovky a pojistky
  • startovací kabely
  • svítilna
  • nůž
  • základní nářadí
  • nabíjecí kabel na telefon / počítač
  • proteinové sušenky, oříšky, sušené maso, hroznový cukr (cokoliv na rychlé doplnění energie)
  • balení vody
  • deštník
  • čelovka
  • švýcarský nůž
  • duct tape (textilní lepící páska)
  • deka
  • kartáček a zubní pastu
  • dezinfekce
  • škrabka na sklo
  • náhradní ponožky a spodní prádlo
  • cestovní ručník
  • pracovní rukavice
  • hotovost 1000 Kč a 50 EUR pro jakékoliv krizové případy
  • vlhčené ubrousky (více menších balení)
  • zapalovač nebo sirky
  • microfiber utěrka

A to není vše, platí to i pro vozidla se zajištěnou asistenční službou. Lékárnička prošla také změnami. Zmizely starosti s dobou expirace některých položek a nyní obsahuje pouze obvaz hotový s jedním polštářkem, obvaz hotový se dvěma polštářky, náplast hladkou (cívka), obinadlo škrticí pryžové, rukavice pryžové (latexové), isotermickou folii o rozměrech minimálně 200 x 140 cm a nůžky. Z lékárničky byly vyřazeny položky jako trojcípý šátek, polštářková náplast a plastová rouška.

Ideální je, pokud řidič projde nějakým kurzem první pomoci

A znovu, mám silnou obavu, že se první pomoc ze strany většiny řidičů smrskne v okamžiku potřeby na zavolání na číslo záchranné služby. Součástí povinné výbavy již není formulář záznamu o dopravní nehodě, ovšem doporučuje se mít ho ve vozidle, zejména při cestách do zahraničí. Zbytek povinné výbavy zůstává beze změn. Reflexní vesta je jednou z nejdůležitějších položek. Měla by být uložena v blízkosti řidiče, například ve dveřích, aby ji mohl snadno vytáhnout a obléci si ji před opuštěním vozu.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Od okamžiku, kdy řidič vstoupí na vozovku, je tak lépe vidět a snižuje se riziko, že bude sražený jiným vozidlem. V některých okolních státech musí být reflexní vesta i pro ostatní cestující v autě, to jen jako poznámka pod čarou. Když se blíží čas dovolených. K povinné výbavě patří také výstražný trojúhelník. Ten informuje ostatní řidiče o tom, že se na silnici něco děje, a umožňuje jim přizpůsobit rychlost a opatrnost situaci.

Důležitou součástí doporučené výbavy jsou gumové rukavice

Výstražný trojúhelník by měl být umístěn mimo obec 50 metrů za autem, v obci může být vzdálenost kratší. Na dálnici by to mělo být minimálně 100 metrů. Je tady ještě takzvaná doporučená výbava. Ta není povinná. Může zahrnovat de facto cokoli, co se může na cestách hodit. A logicky se může měnit podle ročního období. V létě asi člověk neužije sprej na rozmrazování zámku. V zimě zase lahev s vodou v kufru po pár hodinách mrazu přejde v kus ledu.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Já sám za sebe bych výbavu doplnil o gumové rukavice. Ty se hodí při jakékoli práci kolem vozu. Proč si špinit ruce už jenom při kontrole vody do ostřikovačů. Například. Ale jde o nutný prvek v rámci první pomoci. Právě gumové rukavice by si měl každý natáhnout před tím, než začne s resuscitací. Na závěr tedy shrnutí, povinná výbava v autě v roce 2024 obsahuje autolékárničku, výstražný trojúhelník, reflexní vestu, náhradní kolo, klíč na matice a zvedák nebo sadu na opravu pneumatiky nebo pneumatiky s nouzovým dojezdem.

Začnou plošné kontroly na silnicích

Dejte si pozor zejména před cestou na dovolenou do zahraničí, v Evropě začnou plošné kontroly na silnicích. Raději ihned zkontrolujte své auto a kompletní povinnou výbavu, zda odpovídá všem změnám, které platí pro rok 2024. Zapomnětlivci se nedoplatí, v západních zemích zaplatíte desítky až stovky EUR za sebemenší pochybení. Výjimkou ovšem není ani tuzemské Česko.

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie

Máte správnou povinnou výbavu?

Zdroj: BESIP
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články