Je možné předjíždět na silnici, kde je dvojitá plná čára? Samozřejmě, má to ale svá specifika, za body to není.
Neznalost zákona neomlouvá, říká jedno staré pořekadlo. A to platí nejenom pro občany, kteří musejí zákony poslouchat a řídit se jimi, ale samozřejmě i pro policii. Která zákony vymáhá. Tam se předpokládá, že by měli příslušníci sboru zákony znát naprosto perfektně. Přesto ale může občas dojít k pochybení. K pochybení policejní hlídky došlo i v případě předjíždění jednoho našeho čtenáře na dvojité plné čáře.
Kdo by měl znát předpisy? Zejména policisté
Pan Rostislav z Kamenice nám poslal svůj příběh. Předjížděl na dvojité plné čáře, police ho u toho nachytala. Nejprve se zdálo, že jde o body, pokutu a zákaz řízení, nicméně vše nakonec skončilo naprosto jinak. Pan Rosťa jel svým Renaultem Twingo RS po silnici a dojel řidiče, které ve Škodě Citigo jel vyloženě pomalu. Pomaleji, než bylo povoleno místní úpravou dopravním značením.
Silnice nedovolovala předjíždět, navíc se profil krajiny začal měnit tak, že auta stoupala do kopce. Malá Škoda vytvořil špunt. Za panem Rostislavem se vytvořila kolona aut, přímo za Twingem jela Škoda Octavia, a pak další auta, která by malé Citigo hravě předjela. Když se otevřela silnice tak, že byl vidět daleko před sebe, rozhodl se pan Rosťa předjíždět. I přesto, že na silnici byla aktuálně dvojitá plná čára.
Policie v civilních autech bývá někdy opravdu nenápadná
K tomu pan Rostislav řekl: „Viděl jsem bezpečně daleko před sebe, měl jsem jistotu, že v protisměru nikdo nejede. Podřadil jsem, vytočil motor do otáček a předjel jsem.“ V ten okamžik se ukázalo, čeho si Rostislav nevšiml. Octavia za ním se rozblikala vnitřními světly, šlo o policejní vůz v civilním provedení. Podle vyprávění pana Rostislava vše pak probíhalo v tom duchu, že na nejbližším možném bezpečném místě zastavil, jak mu policejní signalizace přikazovala.
Následovalo prý tradiční „dobrý den pane řidiči, jestli pak víte, co jste udělal“ a tak podobně. Pan Rosťa ignoroval nepřijatelný přístup průběhu policejní hlídky. A počkal si na to, až mu policista sdělí důvod, pro který ho zastavil. Prý předjížděl na dvojité plné čáře. Za to hrozí pokuta dva tisíce. A pokud je úsek navíc označený značkou B21a „Zákaz předjíždění“, jde pokuta až do výše 10 000 Kč, k tomu 7 bodů a zákaz řízení až na 12 měsíců.
Předjíždění na plné čáře je možné, bez pokuty
S tím policista na pana Rostislava vyrukoval. Jenže tvrdě narazil. Pan Rosťa předjíždění nepopíral. Jak se ukázalo, žádné značení typu zákazu předjíždění na místě nebylo, takže zákaz jako takový neplatil. A pan Rosťa sice předjel na dvojité plné čáře, ale nepřejel ji do protisměru, obě auta byla tak malá, že se pohodlně vešla do jednoho pruhu. Navíc řidič Citigo uhnul až ke krajnici a pana Rostislava pustil.
Policista bohužel toto asi nesledoval, zřejmě byl připravený do akce, vnímal že Rosťa chce předjíždět a neuvědomil si tyto drobné detaily. Jen čekal jako lovec na svou kořist. Na chybu, kterou řidič udělá. Chybu udělal ale sám policista. Následovala pak diskuze na téma řešení přestupu ve správním řízení. Pan Rosťa nám řekl: „S policisty jsem nediskutoval a nepřipouštěl jsem možnost, že bych já pochybil.
Automaticky přiznat chybu by bylo hloupé. A drahé
Slušně jsem jim odvětil, že jsem předpisy neporušil a že pokud okamžitě neukončí jednání, postoupím vše do správního řízení, včetně stížnosti na ně.“ Na to konto prý policista vrátil panu Rostislavovi doklady a vyzval ho, aby pokračoval v jízdě. Do jaké míry nám čtenář Rostislav poskytl věrohodné informace nelze potvrdit, nicméně poučení z příběhu je jednoduché. Předjíždění na silnici, kde je plná čára, je možné, nelze ji ale přejet. A policie nemá vždy pravdu.