Revize řidičských průkazu v roce 2025: Nové povinné testy a přísná zdravotní pravidla drtí české řidiče. Kdy se dotknou vás?

Určité skupiny řidičů mají od letošního roku smůlu, nebo minimálně problém. Bez toho, aby člověk „úřadoval“, se to neobejde.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Mít řidičský průkaz neznamená mít ho jednou pro vždy a napořád. Teď nemluvím o tom, že ho člověk „prochrupne“ za konzumaci lihovin před jízdou nebo o něj přijde za rychlou jízdu. Řeším to, že jsou tady povinnosti, které mají držitelé řidičských průkazů. Třeba jde o pravidelnou výměnu dokladu s končící platností. Mám teď ale na mysli ještě něco jiného. Změny, které jsme doteď neznali a které jsou pro někoho dobrou zprávou, pro jiného naopak zprávou špatnou. Radost v roce 2025 mohou mít lidé s mírnou formou autismu.

Kdo má zdravotní potíže, má smůlu, navíc musí řešit i řidičák

Typicky jde o pacienty s Aspergerovým syndromem. To je mírná porucha autistického spektra. Lidé s autismem, kteří jsou bez poruch intelektu, mohou nově v ČR získat řidičské oprávnění. To nebylo donedávna možné. Sám si myslím, že to bylo diskriminační. Člověk, který má problém se sociálními vazbami, nutně nemusí být špatný řidič. Sám jsem toho příkladem. Má to svou podmínku a je zapotřebí vyrazit k lékaři, jak jinak. Ale to se tak nějak očekává. Abych se zbavil nepatřičné žoviality, upřesním, co co jde.

K potvrzení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel je kromě standardního vyšetření praktickým lékařem třeba i odborné posouzení dopravním nebo klinickým psychologem. Legislativní změna vešla v účinnost 1. 1. 2025 prostřednictvím novely vyhlášky č. 277/2004 Sb., o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. To je tedy ta dobrá zpráva, určitě pro lidi, kteří mají daný zdravotní problém a doteď pro ně bylo získání řidičáku komplikované. Za mě zbytečně. Opačně je tady jiná skupina lidí se zdravotními potížemi, jež to nebude mít jednoduché. Jde o řidiče, kteří mají potíže se srdcem.

Když říkám, že od začátku roku 2025 mohou mít řidičák lidé s autismem, tak nově platí, že potíže mají starší řidiči, kteří mají srdeční onemocnění. Třeba jen lehké. Platí, že když motorista dosáhne věku 65 let, má novou povinnost. Takový člověk musí ke svému praktickému lékaři a požádat o unikátní potvrzení. Vydané potvrzení pak musí mít řidič fyzicky u sebe. Už teď platí, že starší řidiči musí mít potvrzení od lékaře k řidičáku. Kdo ho nebude mít z důvodu apatie k nové povinnosti nebo ho zapomene, je v ohrožení pokutou ve výši 1 500 Kč.

Řidičáky v roce 2025: Na co se zaměřit?

  • Platnost – pro většinu lidí (skupina B) je to 10 let, další skupiny 5 let.
  • Aktuálnost údajů – povinnost hlásit změny (příjmení po svatbě atd.).
  • Potvrzení od lékaře – senioři od 65 let plus lidi s definovanými potížemi.

Obecná platnost dokladu je 10 let, pak už je to za pokutu

Na místě, ve správním řízení je to až 10 000 Kč. Ovšem nezůstává jen u jednoho zdravotního dokumentu. Věc se tedy dotýká řidičů s kardiovaskulárním onemocněním ve věku nad 65 let. A to stále není všechno. I letos musí stovky tisíc motoristů požádat o vydání nového řidičského průkazu. Koho se výměna týká? Pokud vlastníte řidičský průkaz, který byl vydán před rokem 2015, měli byste zpozornět. Tyto doklady totiž přestanou letos platit a jejich držitelé budou muset požádat o nový. To mluvím o skupinách, které mají desetiletou dobu platnosti.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Já sám jako držitel oprávnění skupiny C+E budu muset věc řešit už za pět let. Tedy každých pět let. Zpět do reality, pokud si výměnu nezařídíte včas, váš průkaz jednoduše přestane platit. To znamená, že za volantem budete nelegálně. Jednoduše řečeno – pokud nechcete riskovat pokutu, nebo dokonce zákaz řízení, raději si zkontrolujte, jestli se vás tato povinnost týká. A teď k samotnému procesu výměny. Naštěstí to není tak složité, jak by se mohlo zdát. Stačí navštívit příslušný úřad, vyplnit žádost a je to. Výměna je zdarma. Novinka?

Kdy si řidič musí požádat o nový řidičák?

  • Když je doklad poškozený, zničený, odcizený, ztracený;
  • jestliže brzy skončí platnost průkazu nebo průkaz má po konci platnosti;
  • v případě, že nastala změna údajů (např. příjmení);
  • je-li řidičák vydaný cizím státem, ale řidič má v ČR trvalý pobyt nebo povolení k přechodnému pobytu na více než 1 rok, pak je nutná výměna řidičáku za český.

Policie nemá s řidiči, kteří na potvrzení zapomenou, slitování

V roce 2025 už nemusíte na úřad, stačí si zažádat online prostřednictvím Portálu občana. Pro hotový průkaz už samozřejmě člověk osobně musí, může si ale domluvit předem termín a vyhnout se tak frontám. U online žádosti to nehrozí, ale jinak by si člověk měl dát pozor na to, že úřady mohou být v jeden čas zahlceny zvýšeným počtem zájemců. Takže na co si dát pozor spíš? Na platnost jako takovou, znovu říkám, že za řízení s neplatným průkazem hrozí pokuta. Plus je tady také aktualizace údajů, to byste měli vždy hlásit.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Což platí nejenom pro řidičák, ale třeba i v rámci technického průkazu. Změna bydliště? Ano, mluvím o tom. Podle mých informací také v roce 2025 budou zaváděny modernizované řidičské průkazy. Ty budou mít vylepšené bezpečnostní prvky a mělo by jít ověřit pravost dokladu prostřednictvím QR kódu. Nové průkazy budou propojeny s digitálními systémy. To ulehčí třeba přístup k bodovému hodnocení řidiče. Jak jsem říkal, není toho málo a tím, že člověk projde autoškolou a dostane řidičák, to nekončí.

Kdy vám propadne řidičák?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články