Elektronickými doklady to začíná a přes rozpoznávaní obličej to skoční automatickým udělováním pokut během jízdy
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
V letošním roce začíná platit skutečnost, že člověk u sebe nemusí mít fyzicky doklady. Občanský průkaz, řidičský průkaz. Policie sice touto dobou ještě hlásí, že naopak papírové, tedy přesněji řečeno plastové kartičky vyžaduje, ale i to se má během měsíců změnit. Tématem je takzvaná eObčanka, která nahrazuje klasickou plastovou kartičku občanského průkazu. Je to vlastně mobilní aplikace, jež umožní občanům prokazovat svou totožnost pomocí mobilního telefonu a přinese mnoho výhod v kontaktu s úřady.
Namísto kartičky aplikace v mobilu. Staří lidé mají asi smůlu
Aplikace eDoklady bude od počátku akceptována ústředními orgány státní správy a dobrovolně i některými obcemi. Postupně se přidají i další instituce, jako policie, úřady práce nebo finanční úřady, a od příštího roku samosprávy nebo Česká pošta. Každý občan si bude moci stáhnout aplikaci eDoklady do svého mobilního zařízení a aktivovat si v ní občanský průkaz přes Portál občana. Registrace probíhá přes Identitu. Digitální průkaz údajně umožní občanům pohodlně a efektivně spravovat své údaje bez návštěvy úřadů a vyplňování formulářů.
Díky možnosti snadného kopírování údajů do různých forem, například při on-line nákupech nebo rezervacích letenek, usnadní aplikace každodenní život občanům. Do budoucna by v této aplikaci měly či mohly být zapsány veškeré osobní údaje o člověku. Včetně jeho zdravotní karty, toho, kam cestuje, a podobně. Takže v systému, do kterého může nahlédnout jakýkoli kompetentní úředník, bude všechno. I to, co bylo dosud zahaleno rouškou soukromí. Na vládním webu je v části s otázkami a odpověďmi dotaz, jestli lze využívat eObčanku v rámci EU.
A odpověď je, že ano. Čili to znamená, že data uložená v aplikaci může vidět kdokoli, klidně na druhém konci kontinentu? Pokud ne v současnosti, tak v budoucnosti určitě. Podrobnosti se mi nepodařilo dohledat. Idealizované představy o problému ale nemám. Elektronická občanka je tedy jedna věc. Druhá věc jsou mýtné brány a kamerový systém. Už teď může policie sledovat, jestli má či nemá auto zaplacené dálniční poplatky.
Tímto způsobem může sledovat všechno. Existuje už i systém, jenž se může dívat do auta. Existuje systém, který umí „číst“ obličeje. Auta jako taková jsou vybavena GPS. Do budoucna mají informovat o překročení rychlosti a varovat řidiče. Od toho je jen krůček k tomu, aby informovala policii. Ta díky systému může teoreticky do budoucna uložit pokutu už během jízdy, řidič o tom ani nemusí vědět. Jen mu přijde informační smska. Teď už jsem sice za hranicí fikce, ale ne nerealizovatelné.
Film to ukázal už dávno, naše budoucnost bude v totalitě
Salámovou metodou se k tomu pomalu a jistě posunujeme. Stačí si vzpomenout na film Demolition Man. Na začátku devadesátých let působil jako komická předpověď budoucnosti, která nemůže nastat. A hle, dneska už řada věcí, včetně restrikcí a zákazů, existuje a funguje. Pokud před třiceti lety ve filmu předpověděli zákaz kouření, potravin, aut na spalovací motory – dneska už to tady je. Tak proč by se skutečností nemohlo stát i to, co film také ukázal? Právě ono zmiňované automatické adresné udělování pokut.