Většinu osobních dokladů dnes už není potřeba mít fyzicky u sebe, stačí spolupráce s policií. Jeden papír ale nesmí člověk doma zapomenout.
Některé věci jsou dané a člověk nemá šanci s nimi cokoli udělat. Nejsem žádný filozof ani teoretický fyzik. A tak komentovat nebo hodnotit podstatu času, jeho tok, popřípadě relativitu skutečně nemohu. Můžu se odkázat na klasické citáty a tradiční lidová moudra. Pokud řeknu, že čas nelze zastavit nebo že čas plyne každému stejně, je to asi maximum mé „kompetentnosti“. Prostě a jednoduše, je faktem, že nikdo nemládne a že život je nevyhnutelnou cestou ke konci. Tak to je. A jak člověk stárne, jeho tělo stárne také.
Řidič časem získává zkušenosti, ale přichází o rychlé reflexy
Nikomu se nezlepšují reflexy, fyzické či mentální síly. V prostředí automobilismu to pak znamená, že zamlada vynikající řidič může mít jako starší člověk sice hromadu zkušeností. Ale také horší zrak, omezenou motoriku, snížené vnímání. Čeká nás to všechny, bez výjimky. Proto jsou tady povinné lékařské prohlídky. Tuto povinnost mají řidiči od 65 let věku. Další prohlídka je v 68 letech a pak každé dva roky pravidelně a navždy. Tedy, navždy. Do konce života nebo dokud bude senior řídit.
Zdravotní prohlídka, která je tedy povinná pro všechny řidiče nad 65 let, má za cíl ověřit, zda je senior stále schopen bezpečně řídit. A co všechno taková prohlídka obnáší? Lékař zkontroluje zrak, sluch, krevní tlak, případně provede EKG nebo další vyšetření, pokud to zdravotní stav vyžaduje. Pokud se ukáže, že řidič má nějaké zdravotní omezení, může mu být řízení povoleno pouze s určitými podmínkami. Například může být omezen na jízdu v určitém okruhu kolem bydliště nebo na denní dobu, kdy je provoz méně hustý.
Prohlídka není bolestivá ani nijak náročná, takže se jí rozhodně není třeba obávat. A teď k tomu, co se stane, když potvrzení řidič nemá. To už není žádná legrace. Je zajímavé, že u nás nově není třeba vozit žádné dokumenty či osobní doklady. Pokud je člověk připraven nechat se policií ztotožnit, nemusí mít u sebe občanský průkaz. Nemusí mít řidičský průkaz. Nemusí mít ani technický průkaz, dokonce ani zelenou kartu u sebe mít nemusí. Výborně. Ovšem (senior nad 65 let) potvrzení od lékaře u sebe mít musí.
Většinu dokladů dnes člověk u sebe mít nemusí, tento ano
Takzvané Potvrzení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel existuje na stránkách Ministerstva dopravy jako vzor. Vzor posudku vyplývá z § 85 odst. 7 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů stanoven v příloze č. 2 vyhlášky č. 277/2004 Sb. Podle § 4 odst. 1 této vyhlášky však může být posudek vydán i v jiném formátu a uspořádání, než je uvedeno v jeho vzoru. Není povinnost vzoru z MD, pokud posudek má vše, co má mít.
Jde o to, zda jsou v něm obsaženy náležitosti nezbytné k ověření, zda je řidič zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel. Jde především o základní identifikační údaje o posuzované osobě, údaje o skupinách řidičských oprávnění, pro něž je zdravotní způsobilost posuzována, a o výsledek posouzení zdravotní způsobilosti. Pozor, není tedy třeba mít u sebe přesný vzor, ale rozhodně se musí jednat vždy o originál posudku. Jste senior, ale posudek u sebe jako řidič nemáte? Tak to je velký problém. Nejde o body, to je možná dobrá zpráva, ale tím to končí.
Bez platného posudku je pokuta vysoká, hrozí zákaz řízení
Pokud vás zastaví policie a vy nebudete mít u sebe platný posudek, můžete dostat pokutu až 1 500 Kč. Pokud je váš posudek propadlý, pokuta se může vyšplhat až na 5 000 Kč. A pokud jste na prohlídku vůbec nešli, hrozí vám pokuta až 10 000 Kč a zákaz řízení. Takže ano, rozhodně je třeba mít tento dokument vždy po ruce. V rámci digitalizace zatím tento dokument do světa jedniček a nul nepronikl. Tady to bez papíru prostě nejde.