Zkušení řidiči vozí v autě dostatečnou zásobu cibule. Věří v prevenci před policií i lepší viditelnost

Kdo chce ušetřit hromadu peněz, nemusí kupovat drahé prostředky. Stačí zajít do prodejny se zeleninou a za pár korun je vystaráno.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Co víte o cibuli? Každý by asi něco ze zákoutí paměti vytáhl, ve spojení s auty ale napadne člověka asi jedno jediné. Po konzumaci této zeleniny to při společné jízdě nebude v kabině vozu právě příjemné. Jakkoli zrovna toto téma není právě „společenské“, tak palčivý odér cibule je typický. Přesto ale zkušení motoristé vozí cibuli vždy s sebou. Takový člověk není vůbec blázen a nesnaží se ostatní motoristy rozesmát. Ani odehnat nepříjemným dechem.

Cibule má výtečné účinky na zdraví člověka, jen ten pach?!

To, že je cibule v autě, neznamená, že se musí za jízdy konzumovat. S největší pravděpodobností si takový majitel vozu jednoduše uvědomuje zajímavou vlastnost cibulové šťávy. Cibulová šťáva obsahuje složky, které dobře rozpouštějí nečistoty. Mimochodem, znovu na začátek, co víte o cibuli? Cibule (Allium cepa) je jedním z nejstarších a nejpoužívanějších druhů zeleniny na světě. Její původ lze vysledovat až do starověkého Egypta.

Zběhlí řidiči vozí v autě obyčejnou tužku. Kdo zjistí důvod, bez váhání si ji dá do vozu také

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Tam byla považována za symbol věčnosti. Z botanického hlediska patří cibule do čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae) a je dvouletou rostlinou pěstovanou jako jednoletá. Takto se získává jedlá cibule, která je složena z vrstevnatých, masitých šupin obklopených tenkou slupkou. Cibule je adaptabilní rostlina, která se dobře pěstuje v různých klimatických podmínkách. Já to vím, mám ji rád, je to víc než jen zápach a palčivost.

Česká policie utrácí peníze daňových poplatníků. Baví se tím, za co běžné řidiče bez milosti pokutuje

A ano, skvěle se hodí k salámu s octem. Ale o kulinářství až za chvíli. Z biologického pohledu je cibule fascinující díky svému specifickému složení. Obsahuje flavonoidy, zejména kvercetin, a sloučeniny síry. Právě ty jsou zodpovědné za její typickou vůni a chuť. Tyto látky mají také řadu zdravotních přínosů, jako je antioxidační, protizánětlivý a antibakteriální účinek. Cibule je bohatá na vitamíny C, B6 a kyselinu listovou, stejně jako na minerály, jako je draslík, vápník a železo.

Cibule je výtečná v kuchyni, spoléhají na ni ale i řidiči aut

Její chemické složení zahrnuje enzymy, které se uvolňují při krájení cibule, což vede k tvorbě slzení vyvolávajících látek jako syn-Propanethial-S-oxid. Vše, co dosud zaznělo, se týká i motorismu, právě chemická podstata látek obsažených v cibuli může motoristům pomáhat. V gastronomii je cibule absolutně nenahraditelná. Používá se jako základ mnoha pokrmů po celém světě, od polévek a omáček až po saláty a hlavní chody. Může být konzumována syrová, vařená, smažená nebo pečená a každá forma přípravy přináší jiné chuťové nuance.

Proč vozit citron v autě? Staročeskou fintu jsem vyzkoušel, opravdu řeší nekončící problém 97 % řidičů

i

Syrová cibule dodává jídlu ostrou, pálivou chuť, zatímco vařením se chuť zjemňuje a stává se sladší. Karamelizovaná cibule, která se připravuje pomalým vařením na nízké teplotě, uvolňuje své přirozené cukry a získává hlubokou, bohatou chuť ideální pro doplnění řady pokrmů. Zpět k motoristickému využití cibule. Nejprve jeden mýtus. Cibule může „zrušit“ alkohol v krvi a člověk, jenž se najedl syrové cibule, při kontrole policejní hlídkou „nenadýchá“? Ne, skutečně to je mýtus. Cibule po požití vydává palčivý a nepříjemný zápach. Ale to je tak všechno.

Kdo pije před jízdou a sní cibuli, tak nenadýchá? To je omyl

Dech konzumenta je požitím cibule ovlivněn a skutečně „je cítit“, ale promile to nevyřeší. Alkohol obsažený v krvi cibule anulovat nemůže. Cibule ale může pomoci při očistě auta. Díky svým chemickým vlastnostem je cibule užitečná nejen v kuchyni, ale i v péči o auto. Cibulová šťáva obsahuje kyseliny, které mohou rozpouštět nečistoty a pomáhají udržovat zejména světlomety čisté a průhledné. Tento jednoduchý trik může být velmi užitečný zejména v zimních měsících a v podmínkách, kdy jsou světlomety vystaveny velkému množství nečistot a solí.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Ale i v létě, kdy na světlometech ulpívají zbytky hmyzu, prach, pyl a další nečistoty typické pro toto období. Jak s cibulí u auta pracovat? „Stačí rozpůlit cibuli a poté jí otřít světlomety,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. „Špína změkne a poté ji lze snadno odstranit hadříkem z mikrovlákna.“ Tak, aniž by došlo k poškrábání povrchu. Mazaný řidič chápe, že tekutina z cibule má pozitivní vliv na stav povrchu osvětlovacího zařízení. Proto jí otírá světlomety.

Zkušení řidiči vozí v autě škrob a využívají jej několika způsoby. Kdo je zná, neujede bez něj ani kilometr

Postup je skutečně velmi jednoduchý, jak naznačil expert Pavlíček. Stačí vzít cibuli, rozpůlit ji a „jezdit“ plátkem zeleniny na špinavém světlometu. Pak je nutné otřít světlo, popřípadě opláchnout čistou vodou. Tak bude povrch dokonale čistý. Nevzniknou žádné škrábance ani jiné poškození. Takový přístup k údržbě světlometů je samozřejmě ekologický a nákladově efektivní. Jinak řečeno levný. Cibule stojí pár korun, popřípadě si ji může nadšenec pěstovat sám svépomocí.

Není to chemie, ale přírodní prostředek. Jen to trochu páchne

Cibule tedy není jen kuchyňským artiklem, ale může být i neocenitelným nástrojem pro motoristy. Tímto způsobem cibule vlastně dokazuje, že její užitečnost přesahuje hranice kulinářského světa a nachází uplatnění i v praktických aspektech každodenního života. Namísto světel u auta lze samozřejmě čisticí vlastnosti využít kdekoli jinde v domácnosti. Stejně tak je cibule užitečná v rámci „domácí medicíny“, ale to už je zcela mimo náš automobilový obor.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Má právo policie hodnotit technický stav auta?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články