Zkušení řidiči vozí v autě škrob a využívají jej několika způsoby. Kdo je zná, neujede bez něj ani kilometr

Zahustit omáčku je snadné, stačí přidat škrob. Jak ale stejnou ingredienci používají zkušení motoristi a s jakým úspěchem?

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Orestujte na oleji nadrobno nakrájenou cibulku dozlatova. Zasypte škrobem, krátce zasmažte, zalijte vodou a pečlivě provařte. Přidejte sůl a pepř a máte základní omáčku. Asi tak nějak by mohl znít recept, který zná každá kuchařka a který nemá nic společného s automobily. Škrob je základní surovinou v kuchyni, ale také v garáži. Ostřílení motoristé znají jeho tajemství a místo na zahušťování používají škrob v autě. Jak, a zvládne to opravdu každý?

Čištění skla zevnitř

Škrob lze použít jako čistící prostředek pro mytí skla zevnitř kabiny vozu. Recept na čistící směs je jednoduchý. Smíchají se dvě lžíce škrobu, šťáva z půlky citrónu a sklenice klasického lihového octa. Touto směsí se očistí čelní sklo, vhodné je po této proceduře otřít celou plchu skla hadříkem z mikrovlákna. Není to ale tak snadné vzhledem k možnému potřísnění okolních ploch a míst, mimo sklo.

Drahá kosmetika funguje, levná náhrada ale také

Doporučuje se před čištěním zakrýt přístrojovou desku a plochy, které by mohly být zasažené čistící směsí, fólií. Ocet zrovna nevoní a pokud se dostane na textilii, bude ještě několik dní cítit. Navíc je to silné rozpouštědlo a díky tomu by čistidlo mohlo na jiném než skleněném povrchu zanechat stopy po chemické reakci. A řidič nechce mít čisté sklo za cenu bílých skvrnek na čalounění.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Renovace chromovaných dílů

Vrátit původně pochromovaným dílům jejich lest není vždy zrovna snadné, to ví každý, kdo se o vyleštění někdy pokoušel. Se škrobem lze dosáhnout velmi dobrých výsledků. Stačí namíchat následující směs, totiž spojit čtyři polévkové lžíce škrobu a padesát mililitrů vlažné vody. Na chromové komponenty se směs aplikuje v dostatečné vrstvě a nechá se pět minut účinkovat. Poté je potřeba očistit ošetřená místa hadříkem z mikrovlákna.

Čištění čalounění

Pomocí škrobu se dá vyčistit i čalounění, ale zde to chce určitý cvik, a hlavně pečlivě zvážit, jestli je záměr realizovatelný vzhledem k textuře čalounění. Na padesát mililitrů vody se dají tři polévkové lžíce škrobu. Směs se nanese na čalounění sedadel v místě zašpinění či skvrny a nechá se zaschnout. Směs na textilii vytvoří jakýsi škraloup, je zapotřebí nanést správné množství.

iZdroj fotografie: Škoda

Eliminace skvrn. A nežádoucího zápachu

Málo směsi nepomůže, příliš moc zase vytvoří zbytečný „kámen,“ který nepůjde odstranit. Pak, po zatvrdnutí, se škrob odstraní a společně s ním zmizí i nečistoty. Nejde o zaručený recept. Právě s ohledem na typ textilie a struktury tkaniny. Nezaručený je také tip, jak se pomocí škrobu zbavit zápachu v kabině vozu. Stačí údajně položit večer na sedadlo pár listů papíru se škrobem a ráno bude interiér automobilu svěží a příjemný.

Znáte tajemství škrobu a používáte jej?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb.cz a Garaz.cz. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články