Dnes se recykluje všechno, včetně klasických názvů modelů aut. Tak proč nevzít ikonický model z konce 20. století a znovu ho nevyrobit?
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Jaké auto bylo vaše první? Já na to svoje vzpomínám rád. A tím „svoje“ myslím auto rodičů. Autoškolu jsem si dělal už v sedmnácti letech, řidičák jsem měl hotový obratem a čekal jsem, až budu plnoletý a začnu řídit. Legálně řídit, protože s autem jsem měl zkušenosti ještě předtím, než jsem do autoškoly vyrazil. V redakci AutoŽivě jsme řešili, kdo a kdy měl první zkušenost s řízením automobilu, a já jako redakční kmet jsem „vyhrál“ s nejstarším vozem.
Model Škoda 100 už byl zastaralý, musela přijít nutná obměna
Byla to Škoda 1000 MB. Ovšem tehdy šlo o krátkou projížďku mimo veřejné komunikace. Skutečně řídit jsem začal až model Škoda 105. Tedy, řídit. O řidičský průkaz jsem přišel měsíc a půl poté, co jsem ho získal. A mohla za to dopravní nehoda a tři nabouraná auta. Tedy mohl jsem za to samozřejmě já, ale toto byl důsledek. Řidičák jsem pak zase na pár měšců pozbyl. Každopádně Škoda 105 mě naučila opravdu hodně. Když jsem se vrátil za její volant, bylo to cennější než autoškola v naftovém golfu první generace.
Škoda 105 byla součástí řady Škoda 742, linie nižší střední třídy. Myslím, že veřejnost spíše než oficiální označení 742 bude znát obchodní názvy, tedy Škoda 105, 120 či například 130. Lidi tedy řadu, trochu mylně, považují za 120, za ikonickou „stodvacítku“. Automobil se vyráběl mezi lety 1976 a 1990 a stal se symbolem své doby. Stroj byl často kritizován pro svou zastaralou koncepci s motorem vzadu a pohonem zadních kol. Kritika? Za mě ideál.
Automobil, který mě naučil řídit. A vlastně svou koncepcí možná nechtěně přivedl k pozdější lásce vozů značky Porsche. Právě ikonická 911 je na tom koncepčně velmi podobně. První prototypy byly postaveny už v roce 1971 a nesly jasné rysy budoucího sériového modelu. Hranatější design, větší prosklené plochy proti předchůdci a důraz na bezpečnost byly hlavními znaky. Škoda 742 byla dostupná v několika verzích, které se lišily motorizací a výbavou, takže si každý mohl vybrat podle svých potřeb a finančních možností.
Dnes by musela nová Škoda 105 stát od půl milionu Kč a víc
My byli chudí, takže jsme měli model 105, nicméně verzi L, tedy ne zase úplně ten nejzákladnější základ. Výkon? Nic, o čem by psal člověk domů, benzínový motor s objemem menším než lahev limonády, čtyřstupňová manuální převodovka. Škoda 105 S jako Standard byla absolutním základem, Škoda 105 L, tedy de Luxe, už měla textilní koberečky, loketní opěrky, opěradla předních sedadel seřiditelná až do lůžkové úpravy. To jen na okraj, bylo toho víc, ale zase ne tolik, aby řidič srovnával se současnými automobily. Mně imponovalo to, co ostatní kritizovali.
Abych nezapomněl, ještě tady byla verze Škoda 105 GL. Nicméně k té kritice. Byla tady lehká přední náprava a zadní náprava zatížená motorem. To znamenalo specifické jízdní vlastnosti. Specifické až kritické, zejména na kluzkém povrchu. Šlo o značnou přetáčivost. Ta se dala omezit tím, že člověk hodil dopředu do kufru pár pytlů cementu, tedy zatížil přední nápravu. Což já jsem nedělal. Mně se to, jak šlo auto snadno do boku, líbilo. Na sněhu mě to učilo, jak řídit. Jet v zimě s tímhle autem nebylo snadné. Tedy pokud nastartovalo.
Jezdit a nenabourat bylo obtížné, auto šlo hned do smyku
S tím, jak klesly na podzim teploty, stoupla pravděpodobnost hraničící s jistotou, že budeme auto roztlačovat. Neustálé opravy, seřizování, to bylo na denním pořádku. Za dvě výměny motoru už jsem mohl spíše já svým stylem jízdy. To je historie spojená s nostalgií. Napadlo mne, jak by teď takové auto vypadalo, pokud by ho Škoda začala znovu vyrábět. Interiér by mohl vypadat jako ten, který se „vrátil“ v modelu Citigo. Do něj když jsem sedl poprvé, vzpomněl jsme si na 105ku. Šlo o ty kulaté výdechy klimatizace.
Kulatá přední světla už by dnes asi neprošla. Ale ani hranaté obdélníky, to už se dnes nenosí. Pohrál jsem si s grafickými programy a zkusil načrtnout, jak by nová Škoda 105 mohla dnes vypadat. Budu moc rád za vaše vyjádření dole pod článkem v komentářích. Abych doplnil, to, co není vidět, je samozřejmě manuální převodovka a pohon zadních kol. A cena, tu bych v rámci své představivosti nastartoval částkou 599 900 Kč za základní verzi a 799 000 Kč za specifikaci RS.