Škoda vyrobila nejdelší vlakotramvaj na světě, to není vtip. Dlouhá jako dvě velryby, designová jako Brno

Škoda není jen o výrobě automobilů, jakkoli se bavíme o jiné značce, jiné firmě. Asi tak jako tramvaj od Porsche.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Škoda Group
i Zdroj fotografie: Škoda Group
i Zdroj fotografie: Škoda Group
i Zdroj fotografie: Škoda Group
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Není Škoda jako Škoda. Škoda Auto z Mladé Boleslavi je „naše národní“ automobilka. Škoda Group souvisí se skupinou PPF. Laicky řečeno, je to jiná firma než ta, co vyrábí auta. Součástí Škoda Group je společnost, která produkuje kolejová vozidla. Tady navazujeme ideově na výrobu strojírenského podniku z devatenáctého století z Plzně. Škoda Group se teď zapsala do historie a ve velkém stylu. Doslova. V Plzni byla představena tramvaj, která svými parametry doslova bere dech. Tedy my jsme v redakci AutoŽivě opravdu zírali s otevřenými ústy.

Škoda není Škoda vždy v tom smyslu, jak si český řidič myslí

Škoda ForCity Smart 38T, jak se tento kolos jmenuje, je téměř šedesát metrů dlouhá. Podle našich informací jde o nejdelší tramvaj na světě. Nejde jen o jednu soupravu. V závodě se vyrábí celkem dvanáct téměř šedesátimetrových tramvají. První sériově vyráběný vůz Škoda ForCity Smart 38T je připraven vyrazit do oblasti Rýn-Neckar. Takže jen tak si koupit lístek a povozit se, to u nás nepůjde, bude třeba vyjet do Německa.

iZdroj fotografie: Škoda Group

Teď trochu němčiny. Jedinečný dopravní prostředek, kterému výrobce říká vlakotramvaj, je součástí modulárního vozového parku. Ten je navržen tak, aby vyhovoval specifickým prvkům německého provozovatele Rhein-Neckar-Verkehr GmbH. Tato společnost zajišťuje veřejnou dopravu v Mannheimu, Heidelbergu a Ludwigshafenu. Mě zaujalo srovnání, které na svém webu Škoda Group prezentuje.

Křižovatka se dvěma tramvajemi je pro řadu řidičů neřešitelným problémem. Zbytečně, jde o situaci se snadným řešením

Je to vlastně docela vtipné, když se tam říká, že tramvaj Škoda ForCity Smart 38T je téměř dvakrát delší než plejtvák obrovský, nejdelší živočich na světě. Uvnitř komplexu je 72,4 km kabelů. Ty propojují pokročilé systémy stroje a zajišťují plynulý a spolehlivý provoz. Kapacita? Značná, až 368 cestujících. To je trend v současné městské mobilitě, vozidlo nabízí dostatek prostoru pro dojíždějící, ale i maximální počet míst. Jak dlouho trvá výroba?

Jan Christoph Harder, prezident Region West & North ve Škoda Group

„Nejdelší tramvaj na světě (Škoda ForCity Smart 38T) je výsledkem úzké spolupráce udržitelné spolupráce s rnv na vytvoření vozidla, které splňuje komplexní požadavky městské i regionální dopravy. Díky své modulární konstrukci, vysoké kapacitě a funkcím uživatelsky přívětivým k cestujícím je klíčovým prvkem při utváření budoucí mobility v rýnsko-neckarském okrese.“

Dva kytovci za sebou, anebo jedna tramvaj, co je víc?

Jistě, tohle nespíchne parta dělníků za pět pracovních dnů. Výroba každé tramvaje Škoda 38T trvá 18 týdnů, zatímco její menší protějšek, 30m Škoda 36T, je dokončena za 9 týdnů. Škoda 38T je součástí rozsáhlého kontraktu s německým provozovatelem. Dohoda není o jednom vlaku, jistěže ne. Jde celkem o 114 tramvají ve třech velikostech, a to Škoda 36T s délkou 30 metrů, dále modelu Škoda 37T o délce 40 metrů a nakonec o Škoda 38T s délkou 60 metrů. Tramvaje jsou konstruovány tak, aby byly co nejvíce adaptabilní.

iZdroj fotografie: Škoda Group

Tedy je možné je spřahovat do sestavy o délce až 80 metrů. Také vás to napadlo? Jak dlouhé by byly všechny tramvaje v kontraktu za sebou? Mě ano. Všech 114 tramvají postavených za sebe do řady by prý dosáhlo do délky 4,2 km. Slušné. Tady by člověk nechtěl procházet vagóny od začátku do posledního. Na konstrukci padnou stovky tisíc dílů od 214 dodavatelů z celé Evropy, z České republiky je to asi 75 %.

Cesta tramvaje je dlouhá ve výrobě, ještě delší pak v provozu

Příběh každé tramvaje začíná ve finském Otanmäki, kde se vyrábí hrubá stavba. Finální montáž probíhá v Plzni. Závěrem přiznám, že mě napadla rebelská myšlenka. Trochu hra se slovy. Tak, jak jsem na začátku vysvětloval rozdíl mezi Škoda Auto a Škoda Group, tak bych to na konci zase pomíchal. Napadlo mně pohrát si v grafických programech a zkusit navrhnout tramvaj, která by odrážela designem mladoboleslavská auta. A jezdila po Praze. Jinak v galerii jsou samozřejmě oficiální fotky tramvaje tak, jak vypadá.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Měla by být i v Praze?

Zdroj: Škoda Group
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články