Nový vlajkový model Škoda Rollsaq: Kam se hrabe Superb, český luxusní koráb konkuruje nejprestižnější značce Rolls-Royce

Jak by vypadal sedan od mladoboleslavské značky, kdyby měl konkurovat aristokratickým luxusním limuzínám? Vůbec ne špatně.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Nosnou linií tohoto článku je několik poměrně hodně odlišných témat. Sto třicáté výročí založení automobilky Škoda, umělá inteligence a segment nejluxusnějších prémiových limuzín. Mohu mluvit o tom, jak je tuzemská automobilka úspěšná, co se dělo v dobách, kdy začala fungovat. Jak se svět změnil v dobách komunismu, včetně toho automobilového. O tom, jak kvalitní či nekvalitní byly modely v osmdesátých letech 20. století. Mohl bych spekulovat, co by bylo, kdyby do hry nevstoupil koncern Volkswagen.

Být na trhu 130 let je velkým úspěchem a důvodem k oslavám

Zda by Škoda ještě vůbec neexistovala, a pokud ano, jaká auta by vyráběla. Myslím, že to není nutné. Jedna věc je totiž jistá, automobilka Škoda je úspěšná, vyrábí skvělá auta, daří se jí. Globální optikou, nebo minimálně evropskou, bych si troufl tvrdit, že teď mateřský koncern drží dost nad vodou. Nepodlehla panice ohledně elektrických aut, nezazdila hned na první dobrou koncept spalovacích motorů. Toto je tedy za mne v pořádku. Jsme na prahu nové doby. To už víme. Je tady umělá inteligence. Ta proniká do všech sfér lidské činnosti.

iZdroj fotografie: Škoda

Včetně té, která se týká automobilu, výroby servisu. V redakci AutoŽivě jsme narazili na zajímavou informaci o tom, jak právě Škoda využívá umělou inteligenci k diagnostice. Správně, AI není jen o tom, že vám najde nejbližší veganskou restauraci nebo nakreslí politika v komické situaci. Česká automobilka se už před lety rozhodla využít umělou inteligenci (AI) k tomu, aby posunula diagnostiku vozů na úplně novou úroveň.

Nová auta teď navrhuje umělá inteligence. Co na první výsledky říkáte? V tomhle budete do pár let jezdit i vy

Nejde jen o nějaké futuristické plány, ale o technologii, která už teď pomáhá zlepšovat péči o vozy a zajišťovat jejich spolehlivost. Bavíme se o roce 2020, o době, kdy většina lidí netušila, co to nějaká AI je. Už tehdy začal program testování. Škoda Auto nasadila umělou inteligenci do procesu diagnostiky vozů. To je klíčová část péče o každé auto. Díky AI je možné analyzovat obrovské množství dat, která vozy generují, včetně těch akustických. Tehdy začalo testování nové aplikace Sound Analyser. Ta pomáhá v rychlé a precizní identifikaci potřeby servisní údržby pomocí umělé inteligence. Program nahraje zvuk auta a porovná jej s již dostupnými akustickými vzory.

Umělá inteligence roky pomáhá s diagnostikou pomocí zvuku

Dojde-li přitom k nesrovnalostem, aplikace pomocí algoritmu zjistí, čím by tyto odchylky mohly být způsobeny a jak je možné je odstranit. Sound Analyser přispívá ke zvyšování efektivity v oblasti servisu, ke zkracování doby, kterou vůz stráví v dílně a k vyšší spokojenosti zákazníků. Jednoduché, efektivní, pět let nazpátek. Já umělou inteligenci používám také, k poměrně specifickým účelům, zejména k třídění dat a podobně. Ale ano, tu a tam ani já neodolám a prostřednictvím AI vytvořím nějaký obrázek, který by jinak nevznikl.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Anebo bych se s ním kreslil skutečně dlouho v nějakém „manuálním“ grafickém programu. Zpět k výročí značky. Je tady milník a já se rozhodl zjistit, jaké by to bylo, kdyby Škoda vyrobila jako „dárek“ něco skutečně výjimečného. A tím nemyslím elektrické SUV s podivným názvem a písmenem Q na konci. Umělá inteligence se pod mým vedením pustila do návrhu vozu, který by mohl být snem každého fanouška automobilů. Představte si, že by Škoda vytvořila luxusní sedan, který by svou elegancí a prestiží konkuroval značkám jako Rolls-Royce.

Název pro model by mohl být třeba Extatiq, nezní to špatně

Zní to jako sci-fi? Jistě. A výsledek? Něco, co by mohlo směle stát vedle těch nejluxusnějších vozů světa. Představte si vůz, který kombinuje to nejlepší z designu Rolls-Royce a Škody. Na první pohled vás zaujme majestátní silueta, která připomíná modely jako Rolls-Royce Phantom. Dlouhá kapota, elegantní linie a proporce, které křičí „luxus“. Ale pak se podíváte blíže a zjistíte, že přední maska, světlomety a další detaily nesou jasný rukopis Škody. Ano, je to ten typický český design, který známe z modelů Superb nebo Octavia, ale posunutý na úplně novou úroveň.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Tento koncept si zachovává DNA Škody, a přitom působí jako něco, co byste čekali spíše od britské aristokracie. Přední část vozu je dominantní a okamžitě přitahuje pozornost. Maska chladiče je široká, chromovaná a působí dojmem, že by mohla patřit do rodiny Rolls-Royce. Ale světlomety? Ty jsou výrazně škodovácké. Ostré linie, moderní LED technologie a typický „krystalický“ design, který je pro Škodu tak charakteristický. Interiér?

V kabině je jasný luxus, ale i ergonomie a typická chytrá řešení

Představte si kombinaci luxusu a praktičnosti, která je pro Škodu typická. Sedadla čalouněná jemnou kůží, dřevěné obložení, ale také spousta chytrých řešení, jež známe z běžných modelů Škoda. Držáky na nápoje, které udrží váš kávový kelímek teplý, nebo chladný box na nápoje v zadní části. A co infotainment? Samozřejmě nejmodernější technologie, obří dotykový displej a intuitivní ovládání. Prostě Škoda, ale v luxusním balení. Co pod kapotou?

Rozhodně ne elektrický pohon. Abych byl poplatný době, tak hybrid. Něco by si model půjčil od sesterského Audi a nabídl kombinovaný výkon cca 500 kW. Možná se jednou dočkáme Škody, která bude stát vedle Rolls-Royce a nebude se za to muset stydět. Ale nemyslím si to. Vize je spíše jen dárkem, přáním Škodě k narozeninám a vyjádření toho, že ji považuji za kvalitní značku, která se skutečně může rovnat s těmi prémiovými. A co vy? Chtěli byste takový vůz vidět na silnicích? Já rozhodně ano.

Jak se vám Extatiq líbí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články