60 vteřin parkování za 1 000 Kč? Ano, to je nová praktika parkovišť. Davy řidičů už se nachytaly. Sledujte malou cedulku

Zaparkovat tam, kde není závora, není hlídač a vše se tváří v pořádku, může být nebezpečné. Po pár týdnech přijde vysoká pokuta.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Podvodníci byli, jsou a budou. To, že někdo s falešnou záminkou připraví druhého o peníze, není ničím novým. Bylo to tady už od doby, kdy vznikla první platidla. V poslední době jsem několikrát narazil na případ, že člověk zaparkoval na parkovišti a po čase mu přišla tučná pokuta za to, že přetáhl povolenou dobu parkování. Jde o soukromá parkoviště zejména v Německu a v Rakousku. Mám za hranicemi řadu přátel a ti mne před tímto rizikem varovali, když jsem s nimi věc probíral.

Parkování na veřejných parkovištích ano, u soukromníka pozor

Problém je v tom, že řidiči, kteří se rozhodnou zaparkovat na soukromých parkovištích, často netuší, jak drahá může být taková zastávka. V poslední době se totiž množí případy, kdy provozovatelé těchto parkovišť využívají nepozornosti motoristů a účtují jim astronomické částky za parkování. A co je na tom nejhorší? Vše je zcela legální. Představte si situaci, že zastavíte na parkovišti, které na první pohled vypadá jako běžné veřejné místo. Žádné závory, žádné automaty na lístky, jen nenápadná cedule s podmínkami parkování.

Zelená je tráva, na ní parkuje vepř: Hlavně že má Mercedes G63 4×4² za 6 milionů Kč. Jaký je váš názor na tuto fotku?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak je to možné? Celý trik spočívá v tom, že provozovatelé těchto parkovišť využívají právní kličky. Na parkovišti umístí ceduli s podmínkami, které jsou sice legální, ale pro běžného řidiče snadno přehlédnutelné. Pokud na takovém místě zaparkujete, automaticky souhlasíte s podmínkami, i když jste si je třeba ani nepřečetli. Provozovatelé pak využívají kamerové systémy, které zaznamenávají SPZ vašeho vozidla, a na základě toho vám následně pošlou fakturu. A pokud nezaplatíte? Přichází na řadu exekuce. Poškozený nejprve ani neví, že něco takového udělal.

Bezmozek z Prahy arogantně zaparkoval své Porsche 911 na místo pro postižené. Jaký je váš názor na tuto fotku? Udělíme mu lekci

Ze zkušenosti od rakouských a německých přátel vím, že to trvá třeba i týdny, než dopis dorazí. Myslím, že jsem narazil i na případy, že dopis s pokutou a žádostí o uhrazení přišel i do České republiky. Pokud vy máte s tímto zkušenost, neváhejte se prosím podělit, budeme jistě moc rádi. Problém je skutečně v soukromých parkovištích, pozor na to. Parkoviště provozovaná městy a státními institucemi toto nedělají. Tam řidič zaplatí předem určenou částku v řádech několika eur a je to v pořádku. Jestli je to nelegální? No, vlastně není. Tady bych měl asi tvrzení o podvodnících upravit.

Pokuta 1 000 Kč za 60 vteřin navíc

Právě tady začíná komplikace. Pokud si nevšimnete drobného textu, který vás informuje o tom, že parkoviště je soukromé a že za každou čtvrthodinu stání zaplatíte cca 1 000 Kč v přepočtu, můžete se dostat do pořádného maléru. Ano, čtete správně. Někteří provozovatelé si účtují až 1 000 Kč za čtvrthodinu stání. A pokud na místě zůstanete déle, částka se může vyšplhat do astronomických výšin. Například za hodinu parkování byste mohli zaplatit klidně i 4 000 Kč.

Chcete parkovat před svým bytem nebo domem? Udělejte si novou si občanku, jinak máte smůlu

iZdroj fotografie: S vědomím V. Slámy

Není to určitě v pořádku, není to určitě v rámci slušných mravů, ale není to nelegální. Zejména v Rakousku je to problém, protože je to tam skutečně legální. Legální je i „smluvní pokuta“ v přepočtu 1 000 Kč za to, že si řidič vyzvedne auto se zpožděním. Třeba jen o jedinou minutu. Stačí, když přijdete pro auto o minutu později, a je to za tisícovku! Typickým příkladem jsou parkoviště u obchodních center, kancelářských budov nebo v blízkosti letišť.

Soukromá parkoviště u nás takové možnosti naštěstí nemají

Právě tady řidiči často spěchají, a tak si nevšimnou nenápadných cedulí s podmínkami parkování. Nejlepší obranou je prevence. Vždy si pečlivě přečtěte podmínky parkování, a to i v případě, že se vám zdá, že jde o běžné veřejné parkoviště. Pokud si nejste jisti, raději zaparkujte jinde. A pokud už dostanete fakturu za parkování, poraďte se s právníkem. V některých případech je možné se proti takovým praktikám bránit, například pokud cedule s podmínkami nebyla dostatečně viditelná.

Jak je to u nás? Tato praktika není naštěstí v rámci ČR běžná. U nás naštěstí nelze zneužít to, že by nějaké zásadní informace byly napsané tak malým písmem, že by byly nečitelné. Na to zákon myslí. Tím nechci říct, že by u nás nebyli podvodníci, ale tento trik není v rámci našich podmínek zavedený. Naštěstí. Nebo se pletu a vás někdy někdo při parkování podvodem okradl? V komentářích pod článkem budu moc rád za Vaše připomínky.

Stalo se vám to někdy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články