Jezdit bez ohledu na rychlost a neplatit pokuty? Ano, jde to a ne, rozhodne to není legální, tohle vážně nedělejte.
Toto téma je asi věčné a stále věčné bude. Do té doby, co budou jezdit řidiči auty a bude stanovena maximální povolená rychlost. Resp. do doby, dokud bude překročení maximální povolené rychlosti pokutováno. Což bude asi napořád, než lidstvo vynalezne teleporty. Protože kdyby nic jiného, tak vybírání pokut automatickými systémy s kamerami a radary je takový kšeft pro veřejný rozpočet, že ho politici nemohou ignorovat. Nemohou a nebudou.
Radary možná pomáhají bezpečnosti, je to ale hlavně byznys
Psal jsem o tom nedávno, jak si na měření rychlosti vybudovali ve středočeských Říčanech slušný byznys. A de facto tím nahradili jakoukoliv seriózní a fungující obecní ekonomiku. Řidiči tady stále jsou pod dohledem rychlostních kamer a stále se je snaží nějak obelstít a překonat. Téma „jak obelstít radar“ je tak nejen kontroverzní, ale i bolestivé. V dnešní době, kdy jsou radary na silnicích na každém rohu, se řidiči často ptají, zda existují legální způsoby, jak se vyhnout pokutám za rychlou jízdu. Já můžu říct, že ano, jeden způsob tady je. A to jezdit pomalu.
Pokud vnímáte na pozadí notnou dávku sarkasmu z mé strany, je to správně. Pokud je účelem radarů nejenom vybírání pokut, ale především zajištění bezpečnosti na silnicích, pak je jízda omezenou rychlostí v pořádku. Existují ale různé způsoby, jak snížit riziko pokut za rychlost, ovšem dost na hraně nebo už za hranou pravidel. Podívejme se na to, co se průběžně mezi českými řidiči za fígle objevuje.
Jedním z nejdiskutovanějších triků poslední doby je používání speciálních fólií na registrační značky. Tyto fólie podle všeho ztěžují radarovým kamerám správné přečtení registrační značky tím, že odrážejí světlo nebo mění úhel dopadu paprsků. Výrobci těchto folií a ti, co je používají a propagují, tvrdí, že fólie fungují, aniž by byly viditelné pouhým okem. Zní to lákavě, ale je tu háček – používání takových fólií je v rozporu se zákonem.
S registrační značkou se nesmí manipulovat a nelze ji nijak zakrývat
Pokud jde o registrační značku, tak ta nesmí být poškozena nebo upravena. Pokud by řidič jel s takovou SPZkou, byl by podezřelý ze spáchání přestupku dle § 125c odst. 1 písm. a) bod 2 zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu. Protože by řídil vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena či umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost. Jinak řečeno, na registrační značku se nesahá, tedy nezasahuje se do ní. Kdo to udělá, zadělá si na velké problémy.
Za takový přestupek hrozí ve správním řízení sankce 5 až 10 tisíc Kč pokuty a dále 6 až 12 měsíců zákaz řízení. Přestupek vůbec nelze řešit v příkazním řízení na místě. Navíc je pravděpodobné, že když policie narazí na řidiče s takovou registrační značkou, bude mu tato na místě odňata podle ustanovení § 34 odst. 1 písm. b) zákona č. 273/2008 Sb., o Policii ČR, neboť půjde o věc důležitou pro řízení o přestupku.
Policie může SPZ zabavit, tím pádem jde řidič domů po svých
SPZ pak bude zaslána společně se spisem na příslušný správní orgán. Princip je tady jednoduchý. Člověk vezme nálepku ve tvaru čísla, které má na registrační značce, a touto nálepkou číslo přelepí. To pak při průjezdu pod kamerou není čitelné. SPZ se tváří, jako že tam číslo chybí, je tam jen světlá plocha. Pouhým okem a zdálky toto není rozpoznatelné. Je to patrné pouze ze záznamu. Nicméně pokud by policisté zastavili takového řidiče a dali si tu práci s detailní prohlídkou registrační značky, mohli by na takovou samolepku skutečně přijít.
A pak má řidič velký problém. To už jsem zmínil pár řádek nazpátek. Samolepky s odrazovou vrstvou nejsou jediným způsobem, jakým se motoristé snaží předejít postihům za nepřiměřenou rychlost. Dalším fíglem jsou magnetické kryty registračních značek. Tyto kryty jsou navrženy tak, aby se daly jednoduše odstranit pomocí mechanického dálkového ovládání. Když řidič projede kolem radaru a má na SPZ, která zakryla číslo, je to vyřešené.
Záměrné upravení SPZ je za pokutu, body a papíry v čistírně
Co tím myslím? Že kamera nemá co zaznamenat. Je to legální? V žádném případě. Na podobném principu fungují ne vyloženě krytky, ale clony ze „spadaných listů stromů“. O tom podrobněji někdy jindy, stojí za detailnější článek. Zde jen v rychlosti, list má na sobě přilepený magnet a tím drží na SPZ. Od listu, respektive od magnetu vede lanko buď do kabiny, nebo ke stěrači. Řidič tak jezdí a ví, že radary nemohou přečíst jeho registrační značku.
Ve chvíli, kdy zahlédne motorista hlídku policie, zatáhne za lanko nebo pustí stěrače. Tím pohybem se strhne list ze značky a vše je „v pořádku“. Znovu opakuji, je to nelegální a rozhodně to neberte z mé strany jako návod. Než člověk udělá takovou věc, měl by se vážně zamyslet, jestli to za to stojí. Já si myslím, že ne. Samozřejmě pokud člověk není notorický recidivista a skutečně nejezdí cíleně rychle. Pak je mu asi jedno, co udělá. Za mne ale pak takový řidič nepatří na silnice, ale za mříže a modlím se, abych ho nikdy já nebo někdo z mých blízkých nepotkal.