Budoucnost dorazila: České silnice se mění na chytré. Komunikují přímo s auty. Umí tato veškerá upozornění, zasáhnou i do řízení

Co bylo před pár lety nemyslitelné, se dnes stalo normálním. Auta bez vědomí řidičů komunikují mezi sebou, člověk je ze hry.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo dopravy
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Že je to nereálné? Nechci zabíhat do politiky, ale třeba seriál Simpsonovi předpověděl, že se Donald Trump stane prezidentem USA. Ať se ale posuneme blíž k technice. Jules Verne, daleko předtím, než byla tato technologie vynalezena, předpovídal dálkové cestování pod vodou, ve vzduchu ve strojích těžších než vzduch, komunikaci ve stylu současných telefonů. Pokud v nějakém filmu jsou stroje řízené počítači a komunikují spolu, nemám důvod nevěřit, že by to někdy mohlo být běžnou praxí. Jak to dopadne v 99 % všech těch hollywoodských trháků?

Komunikace mezi stroji bez toho, aby do ní zasahovali lidé

V téměř každém filmu se obvykle stroje spojí proti lidem a začne futuristická řežba. Zpět ale ke komunikaci mezi stroji. Budoucnost? Ale kdepak, to je současnost, už to žijeme. Představte si, že jedete po dálnici a vaše auto vás upozorní na blížící se nebezpečí, kolonu nebo na vozidlo záchranky, které potřebuje uvolnit cestu. Zní to jako sci-fi? Možná. Možná ne. Tak jako tak, tohle je realita, která už dnes funguje na českých silnicích.

iZdroj fotografie: Ministerstvo dopravy

Jde o technologii C-ITS, tedy kooperativní inteligentní dopravní systémy. Tato technologie funguje tak, že zvyšuje bezpečnost a zajišťuje plynulejší a efektivnější dopravu. Česká republika se díky tomu stává jedním z lídrů v zavádění chytrých dopravních technologií v Evropě. Jak systém funguje, jak si to jako laik může běžný řidič představit? Systém pracuje na principu výměny informací mezi vozidly a dopravní infrastrukturou pomocí technologie ITS G5.

Čína ničí budoucnost elektromobilů, vyplatí se jí to. Zapomeňme na vlastní auto, soudruzi nám naplánovali něco jiného

Ministr dopravy Martin Kupka

„Chytré technologie v dopravě nejsou hudbou budoucnosti, ale realitou, která už dnes pomáhá zachraňovat životy. Systém C-ITS přináší českým řidičům včasná varování o nebezpečných situacích, což přispívá ke snížení nehodovosti. Chceme, aby se Česká republika stala lídrem v zavádění těchto inovací a nabízela řidičům bezpečnější a plynulejší cestování.“

Podstatou je dedikovaná frekvence 5.9 GHz a moderní 5G komunikace. Nevíte, o co jde? Nevadí, jde o technologii, díky které je zajištěna extrémně rychlá odezva – zprávy jsou přenášeny až desetkrát za sekundu, což umožňuje přesnou detekci kritických situací. Důležité informace se pak zobrazují na displeji přímo ve vozidle. Tak má řidič vždy přehled o situaci na silnici. V každém vozidle, v každém autě? Ne, to bohužel ne. Do vaší Feldy po dědovi tohle nedostanete.

Na blížící se nebezpečí upozorní vaše auto jiný automobil

Martin Volný, ředitel společnosti Intens, která se na implementaci systému podílí

„C-ITS je technologie, která už dnes mění způsob, jakým se pohybujeme po silnicích. Řidič díky ní včas zjistí, že se blíží vozidlo IZS a může rychle uvolnit cestu, ale také dostane informaci o dopravních nehodách a překážkách na silnici či varování před náledím nebo prudce brzdícím vozidlem před ním.“

iZdroj fotografie: Ministerstvo dopravy

Podle ředitele Volného ze společnosti Intens pomohou digitální dopravní značky zobrazované přímo na displeji auta navíc s orientací v měnících se podmínkách. Typicky může jít o dopravní omezení. Jaká auta tedy reálně umí s tímto systémem pracovat? První automobilkou, který v ČR integruje tuto technologii do svých vozidel a zároveň disponuje potřebným certifikátem pro provoz technologie, je Volkswagen. Nejásám, byť jsem hrdým majitelem starého Golfu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo dopravy

Jde o modely ID.3, ID.4, ID.7, Golf 8, Passat, Tiguan, Tayron, Multivan a ID.Buzz. Ty jsou vybaveny systémem Car2X, který umožňuje výměnu dat mezi vozidly a infrastrukturou v reálném čase. Majitelé automobilů Volkswagen s podporou Car2X mohou službu aktivovat v infotainmentu svého vozidla. Po aktivaci začne systém zobrazovat varovné zprávy na displeji, vizuálně nebo akusticky. U adaptivního tempomatu může systém dokonce automaticky upravit rychlost jízdy v případě nebezpečí. Ha! A jsme u toho.

Stará auta tento systém využívat nemohou. Díky bohu za to

Vím, že jsem možná paranoidní, ale viděl jsem Terminátora. Nebo Já, robot. Teď ale vážně. I kdybych nevěřil tomu, že se auta zblázní a pokusí se všechny řidiče kolem dokola zabít. Třeba tím, že tempomat rozjedou na maximum, mám obavu. Jde o přenos dat. Data mohou být jak dobrá, informace o kolonách, tak špatná. Viry. Hackerské přístupy. Jinak řečeno, nechci, aby moje auto s nějakým jiným autem komunikovalo, nedej bože upravovalo rychlost.

iZdroj fotografie: Ministerstvo dopravy

Už se snažím zvyknout na fakt, že auto odesílá informace. Ale aby je přijímalo? Ne, díky. Systém je postupně zaváděn na klíčových dálnicích, jako jsou D0, D1, D2, D5, D8, D10 a D11, a rozšiřuje se i do měst, jako jsou Brno, Plzeň nebo Hradec Králové. Já v tomto ohledu zůstanu skeptikem. A řidičem auta, které má jako vrchol technologie rádio a CD přehrávač.

Je tohle správné?

Zdroj: MD ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články