Stačí jeden bílý papír a trochu černé barvy. Motoristé mají vystaráno, zákazy vjezdu a parkování jako kouzlem neplatí.
Je to jednouché. Stačí papír a tiskárna, nebo ani to ne. Tužka, černá fixa. Každý řidič si může na čelní okno auta umístit tabulku s nápisem ZÁSOBOVÁNÍ. Jaké potenciální výhody to přináší a jaké jsou (ne)zákonné možnosti jejího využití? Na redakční e-mail mi přišel dotaz od čtenáře, pana Jaroslava Š., který se ptal na poměrně zajímavou věc. Prý na Slovensku platí, že si každý může dát za sklo cedulku s nápisem ZÁSOBOVÁNÍ a s tou pak může vjíždět a parkovat tam, kde je to pro zásobování vyhrazeno.
Na Slovensku prý existuje tajemná tabulka, která ruší zákazy
Přiznávám, že slovenskou legislativu neovládám tak jako českou, proto jsem musel pátrat. A zjistil jsem, že existují názory tamních odborníků, že s cedulkou ZÁSOBOVÁNÍ může řidič parkovat na místech, jež jsou dodatkovou tabulkou vyjmuta z obecného zákazu. Problém je, že zákon nedefinuje, která vozidla jsou zásobovací. Nestanovuje kritéria pro provozovatele těchto vozidel, jež je třeba splnit pro zisk tabulky zásobování.
Stejný problém platí i pro nápis „dopravní obsluha“. Prakticky kdokoli si může vyrobit a umístit tabulku s nápisem „zásobování“ nebo „dopravní obsluha“ na čelní sklo. Policisté pak mají na Slovensku rozhodnout, kdo má a kdo nemá právo uplatňovat výjimky z dopravních omezení. Rozhodnutí závisí na konkrétním případu a není pravda, že zásobovací vozidla musí být pouze dodávky. Má-li policista podezření na dopravní přestupek, motorista musí prokázat svůj nárok na výjimku.
Tímto nárokem může být například dodavatelská smlouva, existence zboží ve vozidle nebo kontakt na osobu, která bude zboží přebírat. Tomu, kdo si doma vytiskne tabulku s nápisem „zásobování“ a využije ji k porušení dopravních předpisů, podle současné legislativy nehrozí sankce za samotný nápis. Může mu však být uložena pokuta za porušení povinnosti řidiče. Existence nápisu „zásobování“ není protizákonná, protože neexistuje legislativní definice tohoto pojmu a kritéria pro jeho získání. Nelze považovat svépomocí vyrobenou tabulku za falešnou.
Nejde o tabulku, zákon mluví jasně a nápis není zapotřebí
Když bych měl shrnout, jak je to na Slovensku, tak tam neplatí, že pouhá tabulka dělá z běžného auta automobil zásobovací. To, na co se ptal čtenář, je mýtus. A jak je to u nás? Velice podobné a vlastně ani nejde o tabulku. I u nás si mnoho řidičů myslí, že stačí umístit za okno svého vozidla tabulku s nápisem „ZÁSOBOVÁNÍ“ a mohou si bez obav zastavit na místech, kde je to jinak zakázáno. Tento přístup je však zcela chybný.
Ve skutečnosti je tabulka za oknem prakticky k ničemu. Zákon totiž žádnou takovou tabulku nevyžaduje. Naopak klade důraz na doložení konkrétních důkazů o oprávněnosti zastavení. Takže polopaticky – nepotřebujete tabulku. Pokud skutečně naplňujete definici zásobování, i bez tabulky můžete vjet či stát tam, kde to značka vymezuje. Nejde jen o dodávky, jak už jsem zmínil v rámci slovenské situace. Ve skutečnosti však pojem zásobování zahrnuje mnohem širší spektrum činností.
Pod ním se skrývají nejen vozidla zajišťující zásobování obchodů, ale také vozidla poskytující lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby. Dokonce sem spadají i vozidla přepravující osoby těžce zdravotně postižené. Opraváři a údržbáři, jako jsou plynaři, elektrikáři nebo pracovníci údržby zeleně, mohou také parkovat na místech pro zásobování. Plus auta v rámci komunálních služeb. I zásobování obchodu může stát tam, kde je tato značka, a navíc relativně neomezenou dobu.
Zásadní je důvod a těch může být řada. Policie to prověří
V případě zásobování obchodu totiž není přesně stanoven čas, po který mohou vozidla na vyhrazeném místě stát. Vše závisí na konkrétní situaci a je čistě na uvážení strážníka, jenž by věc na místě řešil, jak to vyhodnotí. Zásobování stánku párky v rohlíku může trvat několik minut, zatímco zavezení obchodu s gastronomickým vybavením či nábytkem může trvat desítky minut.
Kontrola zásobování zahrnuje ověřování místní situace a důkazů. Strážníci mohou požádat řidiče o předložení dokladů prokazujících zásobování konkrétní firmy, pokud tato má sídlit v dané lokalitě. Nebo provést místní šetření ve firmě, kterou řidič uvede. Pokud řidič není schopen doložit svůj nárok na zastavení, případ je zadokumentován a postoupen správnímu orgánu k projednání. Znovu a ještě jednou, nejde o tabulku.
Tu nemusíte mít. A pokud ji máte, nic to neznamená, pokud nejste skutečné zásobování. Stejně tak nemá žádnou platnost cedulka s omluvou či vysvětlením, že „přijdu hned“ nebo telefonním číslem. Nelegální je i to, když člověk zataví tam, kde nemá, a spustí výstražné blinkry. Naopak jde o jejich nezákonné využití. Používat blinkry jako omluvu je nesmysl. Nic to neznamená, v důsledku naopak mají policisté další důvod řidiče pokutovat.