Pane řidiči, používáte aplikaci Waze? Městská policie mu hrozila pokutou

Držet v ruce za volantem telefon není to nejhorší. Existují aplikace, díky kterým může řidič skončit s pokutou, nebo před soudem.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Mobilní telefony jsou dnes nedílnou součástí našich životů. Řada lidí si neumí představit, že by bez mobilu byla, byť jen pár minut. Platí to i pro řidiče, ti někdy neodkládají telefon ani za jízdy. Tím samozřejmě poručují pravidla a hrozí jim jak pokuta, tak trestné body. Zkráceně se přestupku říká Řízení s telefonem v ruce, podle zákona jde o přestupek, kdy řidič „při řízení vozidla v rozporu s § 7 odst. 1 písm. c) drží v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.“

Telefon v ruce, to je pokuta a dva trestné body

Každý řidič toto ví, a ten, kdo řídí s telefonem ruce, vědomě porušuje pravidla. Pak mu hrozí pokuta 1 000 Kč na místě a 1 500 až 2 500 Kč ve správním řízení, k tomu dva trestné body, jde o relativně závažný čin. Ovšem je tady ještě další riziko, které plyne z používání chytrých telefonů a mobilních aplikací. A to i když řidič nedrží zařízení za jízdy v ruce.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Čtenář František Homolka z Brna nám 6. února 2023 poslal na redakční email dotaz, který jsme se rozhodli zveřejnit v plném rozsahu. „Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli používáním aplikace Waze, která obsahuje i informace o výskytu policejních hlídek a radarech, neporušuji zákon. Včera mě zastavila hlídka městské policie a hádala se semnou, že je to nezákonné. Po krátké diskuzi mi dokonce začala hrozit pokutou. Prý je to stejné jako kdybych používal antiradar, čímž si protiřečili, protože ten přece nelegální není. Nebo se pletu? Prosím o radu. Děkuji František Homolka, Brno.“ Tak v první řadě vysvětlení, že používáním antiradaru se řidič nedopouští žádného nezákonného jednání.

Antiradar není nelegální, aktivní rušička nelegální je

Antiradar, ve smyslu pasivního detektoru, je u nás legální a povolený. V jiných zemí je to odlišné, někde nesmí mít řidič ani zařízení v autě, deaktivované. Nicméně u nás antiradar, pasivní detektor, je možné používat. Nelegální je používat takzvanou rušičku, tedy zařízení, které aktivně cloní a ruší signál policejního měřidla. To je nezákonné. Takže pokud není antiradar ilegální, je zřejmé, že ilegální ani není používání aplikace, která oznamuje radary, kamery, policejní hlídky.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Nicméně na aplikace typu Waze není možné se plně spoléhat. Může hrozit to, že řidič nedostane správné informace, rizikem je dokonce pokuta nebo vězení. Nejrůznější navigační aplikace ukazují, kde například stojí policejní hlídka. Tato informace je v systému na základě označení polohy jinými řidiči. Pokud toto není zaneseno do mapových podkladů přesně, může řidič spoléhat na to, že hlídka je ještě daleko, přitom ale s radarem stojí o kritických 100 metrů blíže.

Aplikace pomáhají, ale mohou také dost zásadně škodit

Jako statickou hlídku také označují řidiči v aplikaci policii, která ve skutečnosti operuje v hlídkovém voze, na určitém úseku. Ten může mít na dílku klidně několik kilometrů. Takže řidič s aplikací spoléhá, že má ještě v reálu dost času, a přitom může být změřen policií klidně v protisměru. Skutečné nebezpečí ale číhá ve virtuálních testech alkoholu. Ty jsou vysoce nebezpečné, jde o aplikace, kam řidič před jízdou zadá své těsné míry.

K tomu doplní kolik, jakého alkoholu vypil a aplikace mu vypočítá, kolik má asi v krvi promile alkoholu. Takto na věc nelze nahlížet, tyto aplikace nemohou suplovat skutečný alkohol tester a je nebezpečné se na ně spoléhat. Podle toho, kolik má řidič alkoholu v krvi, je s ním pak řešen trest. Do 0,3 promile se jedná o přestupek, ve správním řízení s pokutou od 2 500 Kč do 20 000 Kč. Se zákazem řízení od 6 do 12 měsíců, nejsou uděleny body.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Do 1 promile je to stejné jako v prvním případě, ovšem už je zde navíc sedm trestných bodů. A od 1 promile tady už máme namísto přestupku trestný čin. To znamená soud, vězení až na tři roky, zákaz řízení na deset let a pokutu od 25 000 Kč do 50 000 Kč. Každý člověk má jiný metabolismus a spoléhat se na to, že aplikace správně určí čas, kdy je řidič zcela bez alkoholu v krvi, po požití například pěti piv a dvou rumů je hloupé. Hloupější už je jen usedat za volant automobilu vědomě po pití alkoholu.

Jaké aplikace používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články