Jak má vypadat policejní auto? Tak, aby vzbuzovalo respekt, to bezpochyby. Asi i proto mají třeba v USA policejní sbory drsně vyhlížející Dodge se zamračenými maskami a brutálními rámy. Plus Američané milují pick-upy. Ovšem časy se mění a osmiválce pod kapotou nejsou ani u policie výhradními pohonnými jednotkami. Ovšem v USA jsou pick-upy mezi policisty velmi oblíbené, tak co s tím? Americká policie chce využívat elektrické pick-upy.
Velké auto s tichým provozem a pancířem proti střelám z pistole
Je logické, že se zajímá o Tesla Cybertruck. Kalifornská společnost UP.FIT, divize Unplugged Performance, nedávno představila první vozidlo Cybertruck Next-Gen Patrol. To je určeno pro policejní složky. Projekt UP.FIT není jen koncept, firma uvedla, že už přitáhl pozornost policie a že první dodávky těchto vozidel mají začít ještě letos. Jednou z hlavních výhod Tesla Cybertruck jako policejního auta jsou jeho odolné panely karoserie z nerezové oceli, které dokážou odolat střelbě z pistole ráže 9 mm.
Vozidlo může být také vybaveno balistickou ochranou třetí generace. Ta poskytuje dodatečnou ochranu policistům během překvapivých násilných útoků a aktivních střetů. To dělá z Tesly Cybertruck ideální prostředek pro policejní nasazení ve městech s vysokou kriminalitou, jako je třeba Los Angeles. Ačkoli nebyly zveřejněny podrobnosti o testování balistické ochrany pro vnější skla, předpokládá se, že Cybertruck nabídne solidní ochranu i v této oblasti.
V závislosti na potřebách mohou být interiéry Cybertrucku přizpůsobeny k transportu zadržených pomocí přepážek pro zadržené osoby. Auta mohou být vybavena nosiči na zbraně, mohou vozit neprůstřelné vesty a další vybavení. Pro záchranné složky operující v náročných podmínkách je k dispozici off-roadový balíček, který zvyšuje schopnosti vozu v terénu. Další výhodou moderních elektromobilů, včetně Tesla Cybertrucku, je jejich ostrá akcelerace. S ohledem na to, že Cybertruck zrychlí na 100 km/h za 2,6 sekundy, se policisté nemusí bát, že by jim někdo unikl.
Česká policie má také ve flotile elektrická auta, ale Hyundai
A co je nejdůležitější, tyto vozy jsou velmi tiché, což je ideální pro situace, kdy je potřeba rychle a nenápadně zasáhnout, například při chytání zlodějů. Některé policejní složky již začaly implementovat elektromobily do svých vozových parků. Policie v Los Angeles například začala používat BMW i3 v roce 2016, zatímco policie v New Yorku nedávno začala používat Ford Mustang Mach-E. A jak je to u nás? I Policie ČR používá elektrická auta, a to už řadu let.
V roce 2020 policejní prezident brig. gen. Jan Švejdar spolu s 1. náměstkem brig. gen. Martinem Vondráškem, ředitelem Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy brig. gen. Tomášem Lerchem a se zástupci automobilky Hyundai představili první elektromobily v barevném provedení Policie České republiky. Bylo to na základě uzavřené rámcové dohody s Ministerstvem vnitra, Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy nakoupilo celkem osmatřicet kusů elektromobilů značky Hyundai Ioniq.
Elektromobily u policie? Proč ne, na korzování po městě stačí
Vozidla jsou využívána policisty při běžné hlídkové službě a dalších policejních činnostech v rámci celého území hlavního města Prahy. Ne, nejsou to Tesly. Jedná se o Hyundai Ioniq EV MY20 FUTURE EFFICIENCY NAV – osobní automobil AB Hatchback SG s výkonem 100 kW, spotřebou elektrické energie 138 Wh/km a celkovým dojezdem 311 km. Auto je navíc vybaveno samostatným autonomním systémem pro funkci výstražného světelného a zvukového zařízení a majákové rampy s automatickou dobíječkou.
„Jsem velmi rád, že se po velmi krátké době vozový park Policie České republiky rozrůstá o nejmodernější techniku,“ řekl tehdy brig. gen. Tomáš Lerch. „Tento okamžik vnímám jako přelomový, kdy poprvé v historii Policie české republiky uvádí do provozu vozidla v barvách policie na čistě elektrický pohon.“ Znamená to tedy, že česká policie teď může povolat do služby i Tesla Cybertruck? Ne. Nejde o to, že by to bylo absurdní.
To víme, že u nás nic neznamená, viz třeba policejní Hummery v první dekádě jednadvacátého století. Ano, jakkoli to bylo směšné, i Hummer se dostal do české policejní flotily. A s Tesla Cybertruckem by to bylo to samé. Ovšem pravdou je, že tento automobil nelze legálně u nás provozovat. Není aktuálně připraven pro Evropu. V dohledné doby tedy nelze čekat, že by Tesla Cybertruck v českých policejních barvách působil. A i kdyby došlo na to, že by se začal automobil u nás oficiálně prodávat, bylo by jeho nasazení u Policie ČR nesmyslné.