Domácí test pneumatik: Vydrží ještě letošní sezonu? Stačí dvě mince a dva prsty, na značce nezáleží

Jednoduchý trik, jak za 15 Kč předejít pokutě za několik tisíc. Anebo v horším případě zabránit nehodě s tragickými následky.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Začnu tím, že zopakuji zákon, který předpokládám, že všichni čtenáři AutoŽivě znají jak malou násobilku. Zákon o silničním provozu stanovuje povinnost užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. V tomto období musí mít vozidlo zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo tyto jevy lze vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat. Skutečně jde o opakování, protože v polovině března, kdy vzniká tento článek, je to snad každému jasné. Blíží se čas přezouvání zpátky na letní pneumatiky.

Zákon mluví jasně, zimní gumy jsou povinné, letní nejsou

Přesto ale u těch zimních ještě chvíli zůstaneme. Přezout z letních pneumatik na zimní bychom měli ve chvíli, kdy průměrná denní teplota klesne pod 7 °C. Další povinnost: od 1. listopadu za zhoršených podmínek mít při jízdě na autě zimní pneumatiky s odpovídajícím vzorkem. A ten je daný, jsou to minimálně 4 mm hloubky dezénu. Tady už se hodně blížíme jádru dnešního tématu, přesto ještě na moment odbočím.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Pneumatiky jsou pro někoho jen čtyři černé kruhy, které drží auto na silnici. Takže jim řada řidičů věnuje pozornost jen tehdy, když je potřeba přezout na zimní nebo letní. Spousta lidí si neuvědomuje, že stav pneumatik může rozhodovat o tom, jestli se z jízdy stane pohodová cesta, nebo nebezpečné dobrodružství. Mírně řečeno. Pneumatiky je třeba kontrolovat, je nutné se o ně starat. Řeknu jak, teď konečně o tom přezouvání.

Chystáte se už přezouvat na letní pneumatiky? Hrozí vám kvůli tomu obrovský problém, který si málokdo uvědomuje

Pokud jsem citoval zákon a víme, kdy jsou povinné zimní gumy, opačnou logikou je zřejmé, kdy je možné jezdit na letních pneumatikách. Od 1. dubna do 31. října. Je tady téma dojíždění zimních pneumatik v létě. Už jsem se mu několikrát věnoval a jen připomenu, že to není chytré. Naopak je to dost nebezpečné. Už „jenom“ pro to, že auto hůře brzdí, hůře zatáčí, je obecně hůře ovladatelné. Nicméně zákon neukládá povinnost mít v létě na autě letní pneumatiky. Je zde ale povinnost bezpečnosti a také povinnost minimální hloubky dezénu.

Dojíždět v létě zimní gumy je nerozum a hazard se životem

Platí to jak pro zimní obutí, tak i pro letní. A tady do hry vstupují mince, díky kterým může každý motorista ověřit, jak na tom se vzorkem je. A nepotřebuje drahý měřič hloubky dezénu. Ale co kdybych vám řekl, že diagnostiku pneumatik zvládnete sami, a to bez drahých přístrojů nebo návštěvy servisu? Stačí vám k tomu obyčejná mince. Ano, čtete správně – mince. A co je na tom nejlepší? Tento jednoduchý trik funguje bez ohledu na značku pneumatik nebo auta. Chcete-li vědět, jestli jsou vaše pneumatiky v pořádku, nebo je čas na výměnu, čtěte dál.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Začněme tím, proč je vlastně důležité kontrolovat stav pneumatik. Pneumatiky jsou jedinou částí auta, která je v přímém kontaktu se silnicí. A co to znamená? Pokud nejsou v dobrém stavu, může to ovlivnit nejen jízdní komfort, ale především bezpečnost. Opotřebované pneumatiky mají horší přilnavost, delší brzdnou dráhu a jsou náchylnější k aquaplaningu. A co je na tom nejhorší?

Vzorek musí být dostačující a policie umí být nesmlouvavá

Pokud vás zastaví policie a zjistí, že máte pneumatiky pod zákonným limitem, můžete dostat pokutu až několik tisíc korun. Takže kontrola pneumatik není jen otázkou bezpečnosti, ale i vaší peněženky. Takže k samotnému triku s mincí. Jak to funguje? Je to jednoduché. Vezměte obyčejnou minci – ideálně desetikorunu – a vložte ji do drážky dezénu pneumatiky. Tu vsuňte do vzorku, hranicí pro výměnu je linka procházející symbolem „Kč“ v dolní části pod rytinou hradu.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Mluvím o zimních pneumatikách. Když budete přezouvat, ověřte si, jestli už pneumatiky nedosloužily, a pokud ano, zbavte se jich. Legálně ve sběrně. Rychlou a snadnou metodu měření vzorku pomocí mince u letních pneumatik zvládnete s pomocí pětikoruny. Tu nohama vzhůru dejte do vzorku. Jestliže je vidět celá číslice 5, pak je pneumatika opotřebená a je žádoucí výměna. Když to vezmu ještě jednou a stručně, tak ano, blíží se čas přezouvání ze zimních pneumatik na letní.

Kdo má bůra v kapse, má vyhráno a na ojeté gumě nevyjede

Od 1. dubna povinnost zimního obutí končí. Platí ale legislativa ohledně minimální hloubky dezénu. Ten lze změřit posuvným měřítkem, profesionálním měřákem, anebo mincí tak, jako jsem to vysvětlil a ukázal. Pak je třeba buď použít stávající sadu, nebo koupit novou. A tu starou, pokud je vzorek ještě v pořádku, očistit a správně uskladnit.

Správné uskladnění má vliv na zachování ideálních vlastností pneumatik. Je třeba řídit se několika pravidly. Když jsou pneumatiky skladovány bez ráfků, měly by být uloženy nastojato vedle sebe. S tím, že jednou za měsíc je dobré s nimi pootočit. Samotné gumy by neměly viset, neměly by ležet na sobě. Na druhou stranu pneumatiky s disky je vhodné zavěsit na háky nebo položit na sebe. Ne ukládat nastojato. Pneumatiky by měly být mimo vliv počasí, v suché místnosti se stálou teplotou. 

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Už máte přezuto?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články