Kdo nezná pravidla provozu a dopravní značky, je předurčen k tomu, že bude porušovat předpisy a dostane velmi rychle pokutu.
Některé otázky v testech do autoškoly mohou působit jako chyták a chytákem také mnohdy jsou. Jde o odpovědi, které vypadají tak, jako kdyby měly být správné, ale přitom správné nejsou. Člověk, který nad otázkou přemýšlí, pak může zvolit nesprávně, i když správnou odpověď zná. Jen proto, že se nechá vyvést z konceptu. Jako v tomto případě, kde je vše jasné hned od prvního pohledu. Ale čím déle se nad otázkou přemýšlí, tím méně jasnou se stává.
Jednoduchá křižovatka a na ní pouze značka a dvě osobní auta
Je to křižovatka jako každá jiná. Tedy pouze na první pohled, je tady totiž určitý detail, který je jinak, ale o tom až později. Jde o klasické křížení do tvaru pravoúhlého kříže. Proti sobě stojí na křižovatce dvě osobní auta. Obě jsou na hlavní, modré jede rovně, zelené odbočuje doleva. Pro všímavé a precizní čtenáře se smyslem pro detail upozornění, že obrázky a grafiky nejsou přesným zobrazením reality.
Jde o schematické znázornění dopravní situace tak, aby byl vysvětlen problém, nicméně nejsou v grafice všechny značky či semafory, které by jinak ve skutečnosti na místě byly. Stejně tak nemusí odpovídat realitě velikosti jednotlivých objektů na obrázku a jejich vzájemné měřítko. Tradičně by byla otázka v testu, které auto dává přednost, a řešilo by se, zda jsou na místě dopravní značky. A pokud by nebyly, tak přednosti zprava.
Nicméně to není na pořadu dne. Samozřejmě že zelené auto dává přednost modrému. Otázka ale zní, jestli řidič modrého auta, který projede křižovatku v protisměru, může zastavit 20 metrů od křižovatky. Odpovědi by byly tři. První že ano, může, protože značka za křižovatkou zakazuje pouze stání. Druhá odpověď by byla, že ne nemůže. Protože značka zakazuje zastavení. Třetí odpovědí by bylo že ano, může, ale pouze na levé straně vozovky.
Kdo začne váhat, obvykle udělá chybu, a to zcela zbytečně
A jaká je správná odpověď? Je to jednoduché, člověk se nesmí nechat zviklat jinou „možností“ k nesprávné odpovědi. Tou by byla třetí varianta, že může, ale pouze na druhé straně vozovky. To je špatně, parkoval by v protisměru. A jelikož není značka Zákaz stání, ale Zákaz zastavení, je zřejmá správná odpověď. Je to ta druhá. Řidič modrého auta nemůže projet křižovatku s tím, že by za ní zastavil. Značka Zákaz zastavení to vylučuje. Pozor tedy v testech na zdánlivě realistické odpovědi, které mohou respondenta „nahlodat“ a přesvědčit ke špatné odpovědi.