Levný tip na to, jak rychle zacelit praskliny: Samozvaní opraváři doporučují mazat auto česnekem

Kdo by chtěl opravit snadno a rychle čelní sklo, nemá obvykle moc možností. Internetoví rádci doporučují použít obyčejný česnek.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Výjimečné vlastnosti česneku jsou oceňovány napříč nejrůznějšími obory lidské činnosti. Jde o nepostradatelnou surovinu v kuchyni, bez česneku by nebyly topinky, těstoviny či omáčky tím, čím jsou. Česnek je skvělým pomocníkem při péči o zdraví, od dávných dob se mluví o jeho afrodisiakálních účincích, schopnosti léčit nachlazení, prevenci vysokého tlaku.

Česnek je praktická rostlina s širokým využitím. I v autě?

Česnek používají včelaři. A doporučují ho i někteří pracovníci v oblasti pedikúry a manikúry, aromatická rostlina pomáhá odstraňovat ztvrdlou kůži a kuří oka. A česnek také objevili někteří motoristé. Babské rady říkají, že tam, kam se umístí česnek, nelétají komáři. Takže domácí kutilové a amatérští motoristé dávají česnek do garáže, zejména je-li vlhká, a bojují tak proti nepříjemnému hmyzu. Ovšem to není ten skutečně absurdní tip.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Ten nám poslal jeden čtenář, pan Dvořák, motorista a zahrádkář v jedné osobě. V internetové skupině samozvaných opravářů aut se totiž dočetl zajímavý a levný tip. Česnek prý pomáhá zacelovat praskliny ve skle a hodí se prý k retušování oděrek a záseků do čelního skla. Každý, kdo někdy loupal česnek, to ví. Totiž to, že při loupání česneku dochází k potřísnění rukou lepivou šťávou. A právě ta má fungovat jako tmel na zacelování drobných prasklin v autoskle.

Popraskané čelní sklo má zacelit šťáva z česneku

Podle této teorie má právě šťáva z česneku zpomalovat rozšiřování trhlin ve skle a zabraňovat pronikání vlhkosti. Otázkou je, zda je to z chemické podstaty česneku a skla vůbec možné. Česnek obsahuje řadu specifických látek. Například diallyldisulfomonooxid zvaný alicin, který stojí za nezaměnitelným štiplavým aromatem česneku. Dále řadu vitamínů a také vodu. Laik může vnímat to, že je česnek v určitém ohledu dráždivý, jeden by řekl, že až leptá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dejme tomu, agresivně se projevuje proti určitým tkáním, jako je kůže na dlaních či prostředí trávicího traktu, ale reakce se sklem je sporná a nepotvrzená. Výroba čelního skla automobilu je náročným a sofistikovaným procesem. Ve zkratce lze zjednodušeně popsat tak, že je třeba vzít dvě skleněné desky, teplem a gravitací je přes rám zformovat do požadovaného tvaru. Mezi desky se vkládá fólie, odsává se vzduch, vše se zapéká.

Reakci česneku se sklem nelze na základě pokusu potvrdit

Některá skla se pokovují na vnitřní straně. Po aplikaci na automobil se předpokládá, že sklo vydrží náročné podmínky provozu, včetně zanesení (nejenom) biologickými nečistotami. Předpokládat, že by po styku s česnekem došlo k naleptání skla takovým způsobem, že by tím byly vyrovnány praskliny, je jistě mylné. Nicméně jaký přímý návod, jak česnekem ošetřit praskliny na čelním skle? Je potřeba oloupat několik stroužků česneku, nakrájet je na polovinu a namazat trhlinu ve skle.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Šťáva z česneku prý vytvoří ochranný film, který zacelí prasklinu. V redakci jsme realizovali pokus a prasklinu ve skle jsme pomocí česneku ošetřili. S jakým výsledkem? Nulovým, potvrdit, že česnekové silice mohou zacelit prasklinu ve skle v žádném případě nemůžeme. Možná má ale některý z našich čtenářů jinou, pozitivní zkušenost a dokáže česnek jako materiál na opravu skla doporučit.

Jak opravujete prasklé čelní sklo vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články