Neberete si účtenky na benzínkách? Nevědomky podporujete podvod a riskujete problémy s úřady

Jeden papírek, a kdo si ho nevezme, zadělává si na pořádný problém. Půjde po něm finančák, možná i policie, když na to přijde.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Jedno otřepané přísloví říká, že nic není jisté, jen daně a smrt. Mírně pejorativní, ale pravdivé. Jelikož nedávno dávali v televizi všechny díly Harryho Pottera, vím, co jsou Relikvie smrti. Plášť, kámen a hůlka, dohromady dělají z člověka pána smrti. To je samozřejmě fikce, smrt nelze ošálit, ale daně, tedy jejich placení, do určité míry ano. Co na tom, že jde o nelegální věc? Hlavně že člověku zůstane víc peněz v kapse, řekl by si leckterý vykuk. Proč o tom mluvím?

Čerpací stanice šlo už před revolucí zneužít k obohacení

Jde o to, co občas zažívám na čerpacích stanicích. Při tankování se mě obsluha u kasy ptá, jestli chci účtenku. Někdy se dokonce až zdráhá mi účtenku dát, dokud nenatáhnu ruku. Za zdánlivou malicherností je ale ve skutečnosti „kšeft za stovky tisíc Kč“. Člověk nepotřebuje žádné relikvie, nic kouzelného, stačí kumpán na čerpací stanici. Možná to doteď vlastně neřešíte a necháváte účtenku za benzín na pumpě. Třeba si říkáte, že je to drobnost, která nemá žádný význam. Ale věřte mi, že opak je pravdou. To, co se může zdát jako nevinné gesto, má ve skutečnosti dalekosáhlé důsledky. A ne, nemluvím jen o ekologii nebo plýtvání papírem.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Jde o něco mnohem závažnějšího – o podporu podvodů, které se na čerpacích stanicích dějí častěji, než byste si možná mysleli. A riziko, že se do podvodu dostane člověk taky, ani o tom neví. Přesně tak. Pokud si účtenku nevezmete, můžete se nevědomky stát součástí tohoto problému. Je běžné, že když účtenku nepotřebujeme, prostě ji odmítneme. Nebo si ji vezmeme, ale hned ji vyhodíme. Na první pohled to dává smysl, odmítnout ji a nevzít si ji – proč tisknout něco, co skončí v koši? Ekologie, ochrana přírody, méně odpadu. To všechno zní skvěle.

Až 6krát levnější palivo, než je dnešní benzín a nafta? V Evropské unii bude již brzy novou realitou

Jenže realita je trochu jiná. I když účtenku nechcete, většinou se stejně vytiskne. Na pumpě vždy. A co se s ní stane potom? Tady přichází na scénu problém. Na čerpacích stanicích je běžnou praxí, že účtenky, které zákazníci odmítnou, nekončí v koši, ale v rukou někoho jiného. A právě tady začíná „kauza“, která by vás mohla zajímat. Věřte nebo ne, existuje celý „trh“ s účtenkami za pohonné hmoty. Lidé jsou schopni vydělat na čemkoli, a účtenky nejsou výjimkou. Možná si říkáte, kdo by si něco takového kupoval. Odpověď je jednoduchá, podnikatelé. Proč? Protože účtenky za benzín nebo naftu si mohou dát do nákladů. A co to znamená?

DPH je 21 % a to je velká částka, pokud vám zůstane v kapse

Jednoduše řečeno, mohou si snížit daňový základ a uplatnit odpočet DPH. To první je asi méně důležité, odpočet DPH je zásadnější. Jak to funguje? Jste podnikatel, plátce DPH. V rámci pravidelného odvodu máte třeba státu zaplatit na dani 50 tisíc Kč. Když ale získáte účtenky v hodnotě 50 tis. Kč bez DPH, znamená to, že si daň, tedy 21 %, můžete odečíst. Tady konktrétně 10 500 Kč. Když dáte za takový balík účtenek na pumpě 5 tisíc, máte sice náklad. Ovšem takový, který vám ušetří 5 500 Kč. A teď si představte, když nepůjde o tisíce, ale stovky tisíc Kč.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Pro obsluhu to znamená vydat reálným zákazníkům co nejméně účtenek za co nejvíce peněz. A pro „podnikavé podnikatele“ to je výdaj, díky kterému ušetří. Je to legální? Samozřejmě, že ne. Podnikatelé by měli používat jen doklady, které skutečně souvisejí s provozem jejich auta. A zaměstnanci čerpacích stanic by neměli zneužívat situace, kdy zákazník účtenku odmítne. Problém může nastat, pokud zaplatíte kartou.

Nezáleží, zda se platí hotově nebo kartou, v nebezpečí je každý

Takovou účtenku by nikdo neměl do svého účetnictví použít. Nicméně stát se to může. Ve stovkách účtenek „placeno hotově“ se může papírek s platbou kartou hravě schovat. A když dojde na kontrolu, může samozřejmě úřad dojít až k majiteli karty. Pak budete vysvětlovat, proč je platba vaší kartou v nákladech firmy, kterou třeba ani neznáte. Nedej bože, pokud byste jezdili pravidelně na jednu a tu samou pofiderní čerpací stanici.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

S obsluhou, která by vaše účty hloupě distribuovala opakovaně. Abych byl upřímný, mě osobně tohle chování rozčiluje. Nevím, jestli víc pro to, že to je neetické, anebo nelegální. Sám „pracuji na IČO“, jsem rád za každé náklady, které mám, tak to je. Ale podvádět a dělat takové vylomeniny? To se mi od podstaty příčí. Jistě, ani já nenesu s klidem, když vidím, jak státní peníze končí u podvodníků, kteří si staví svá hnízda, ale to neznamená, že schvaluji krácení daně. Jak to vidíte vy?

Berete si účtenky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články