V zimě je riziko proniknutí vody k hrdlu nádrže vysoké, led může způsobit ucpání a nehybnost. Jak si rychle a efektivně poradit svépomocí?
Život bez osobního auta si dnes neumí představit asi nikdo z lidí v civilizovaném světě. Jakkoli nás Evropská unie směřuje k tomu, že se z automobilu stane unikátní věc pro vybranou a bohatou část společnosti, pro horních deset tisíc lidí. Zatím však máme auta všichni. A všichni s nimi jezdíme i v zimě. Toto období však s sebou přináší specifické povinnosti pro řidiče a také různá úskalí spojená s nízkými teplotami.
Nízké teploty omezují komfort jízdy autem, příprava musí být
Zejména pokud musí řidič vozidlo nechávat zaparkované venku. To je hlavně přes noc, kdy jsou teploty nižší, vystaveno mrazu, sněhu a větru. Může dojít k nečekaným problémům, například zamrznutí uzávěru palivové nádrže. Tato situace může znemožňovat jízdu, respektive omezuje řidiče, pokud má jen omezené množství paliva v nádrži a před sebou dlouhou cestu. Jaké jsou čtyři spolehlivé způsoby, jak si usnadnit tankování v zimě?
Co dělat, když zamrzne víčko palivové nádrže? „První věc je vyvinout tlak na klapku plnicího hrdla,“ říká expert na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. Pokus o otevření zamrzlého uzávěru lze zahájit tlakem na klapku plnicího hrdla. Jemně tlačte na zamrzlou klapku, která by měla reagovat mírným odporem a pohybem dovnitř. Tím se dají do pohybu speciální šrouby, uzávěr by se měl postupně uvolnit.
„Stiskněte klapku na všech čtyřech stranách, aby se led uvolnil,“ dodává odborník. Pokud není uzávěr příliš zamrzlý, měl by se nyní otevřít. Teplá voda je druhou pomůckou. K rozmrazení ledu můžete použít s opatrností právě tu. Tato metoda je účinnější při větším množství ledu. Postupně zalévejte povrch teplou vodou, což by mělo způsobit postupné tání ledu. Při této metodě je však třeba být opatrný, aby nedošlo k prasknutí skla, pokud se pohybujeme kolem oken.
Bezpečnost při práci u víčka palivové nádrže musí být značná
„Horkou vodu nikdy nepoužívejte na zamrzlé skleněné povrchy, například boční zrcátka,“ varuje odborník Pavlíček. Pozor také na opaření sebe sama. Teplá voda neznamená vroucí! Další možností k rozmrazení uzávěru palivové nádrže je použití fénu. Anebo horkovzdušné pistole, samozřejmě kdo ji má. S použitím nejslabšího nastavení foukejte teplý vzduch na zamrzlý uzávěr. S touto metodou by nemělo trvat dlouho, než led začne tát.
Nikdy nesměřujte fén přímo na okna, aby nedošlo k jejich prasknutí. Nejspolehlivější metodou je použití specializovaného rozmrazovače. V zimních měsících je vždy dobré mít s sebou tohoto pomocníka, který může být využit nejen k otevření zamrzlé palivové nádrže, ale i k dalším účelům. Tato metoda je rychlá a efektivní. A hlavně bezpečná. Což nelze prohlásit o použití otevřeného ohně, to je absolutně zapovězené.
Pokud nemá člověk nic z výše uvedeného, jen v kapse sirky nebo zapalovač, nesmí je použít. Nikdy! Ani v případě palivové nouze není přípustné přiblížit se k hrdlu palivové nádrže s ohněm, ani malým plamenem. Riziko vznícení je extrémní. Platí i pro žhavicí palubní zapalovač bez otevřeného plamene. Prevencí je mít v zimě vždy natankovanou plnou nádrž. V případě zamrznutí víčka tak člověk dojede tam, kam potřebuje, a může nechat auto rozmrazit v temperované garáži, třeba nejbližšího obchodního domu.