Agresoři v černém Mercedesu vybrzdili řidiče, drsně „si to šli vyříkat“. Překvapení, vystoupili členové Policie ČR v civilu

Co dělat, když se vás pokouší zastavit podezřelé osoby s pistolí v ruce a tvrdí, že jsou policisté? Situace je velmi, velmi vážná.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Musí řidič vždy uposlechnout výzvu policie k zastavení auta? Otázka na první pohled jednoduchá. Ovšem ne vždy je situace tak zřejmá jako blikající policejní auto ve výrazných typických barvách a velký nápis STOP. Co když je policista v civilu? Co když je auto v civilním provedení. Nemůžu si nevzpomenout na případ, který se stal kdysi v Plzni. Je tady video, které dokumentuje případ, jenž vlastě vypadá jak z akčního filmu.

Tmavý Mercedes a maják? To není mafie, to je Policie ČR

Je v něm tmavý Mercedes, chlápci křičící na řidiče, nebezpečný předmět v ruce. Skutečně to není fikce, ale realita. Česká realita. Zastavení na výzvu neoznačeného policejního auta je otázka, která od té doby vyvolává časté debaty. O co šlo? Policisté v civilu, v neoznačeném vozidle, donutili řidiče zastavit auto. Zjednodušeně řečeno. Podívejte se ale na video a poznáte, že to nebyla vůbec legrace. Co předcházelo konfliktu, lze dovozovat ze záznamu.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Na videu je vidět Mercedes, který najíždí do auta s kamerou. To nakonec musí zastavit. Z Mercedesu vyskočí dva chlapi a chtějí vytáhnout řidiče z auta. Jeden přitom drží v ruce nebezpečný předmět. Řidič auta zachová chladnou hlavu, nevystoupí ven. Těžko říct, co by se dělo. Na videu jsou údajně dva policisté v civilu. A co dělají? Nevím. Snaží se legitimovat řidiče? Zatknout řidiče? Kdyby nebyl zamčený v autě, je mi jasné, že by ho vytáhli ven z auta a hodili na kapotu jako Kobra 11. Takže má řidič povinnost uposlechnout výzvu i od neoznačeného policejního auta?

Podle tehdejšího policejního prohlášení by měl řidič v takovém případě reagovat na nápisy STOP nebo POLICIE, které mohou na neoznačeném vozidle svítit. Tohle ale nebyl ten případ. Tohle nebylo klasické neoznačené policejní auto. Tak, jak je známe. To nebyla Škoda Octavia, to nebylo BMW 5 v rámci modernizace policejní flotily. Panují názory některých odborníků a právníků, že pokud se jedná o civilní auto, které není opatřeno jasným policejním označením a policisté jsou v civilu, řidič není povinen zastavit.

U Škody Octavia s nápisem Pomáhat a chránit si je člověk jistý

Co říká sama Policie ČR k provádění dohledu nad bezpečností a plynulostí provozu na pozemních komunikacích? Že k zastavování vozidla a provádění silničních kontrol opravňuje Policii ČR § 124/9b z. č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů. Způsob, jakým mají policisté dávat znamení k zastavení vozidla, je obsažen v § 79/2 stejného zákona. Jednoduché a známé je zastavování stavěcím terčem. Při tom policista vstoupí do vozovky a stavěcím terčem a pohybem paží dává znamení k zastavení.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Při zastavování vozidla za jízdy obvykle policisté předjedou zastavované vozidlo, rozsvítí nápis STOP a kontrolované vozidlo zastaví za nimi. To je také relativně známý způsob. V rámci nové taktiky policejních zákroků přidali policisté druhou, bezpečnější variantu zastavování vozidel za jízdy. Podobně jako v zahraničí dávají zastavovanému vozidlu pokyn k zastavení tak, že kontrolované vozidlo zastavuje před nimi.

Když už zastavit, tak na bezpečném místě. A nevystoupit z auta

Nová policejní vozidla jsou vybavena zastavovacím nápisem STOP vpředu i vzadu. Zpět ale k zákonné definici. Co z ustanovení § 79 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů vyplývá? Že se vozidlo zastavuje dáváním znamení k zastavení vozidla. Osoby uvedené v odst. 1 (mj. policisté) dávají znamení k zastavení vozidla vztyčenou paží nebo zastavovacím terčem a za snížení viditelnosti červeným světlem, kterým pohybují v horním půlkruhu.

Teď budu citovat, tedy přesněji řečeno parafrázovat policejní vyjádření. Že z jedoucího vozidla dávají toto znamení kýváním paže nahoru a dolů nebo vysunutým zastavovacím terčem. Policista nebo strážník obecní policie může z jedoucího vozidla zastavovat vozidla i rozsvícením nápisu „STOP“ podle zvláštního právního předpisu ze směru jízdy zastavovaného vozidla, a to zepředu i zezadu. Ke zvýšení bezpečnosti provozu je navíc možné doplnit výzvu k zastavení použitím výstražného světelného a zvukového zařízení.

Jinak řečeno, z uvedeného vyplývá, že k zastavení vozidla nestačí třeba jen modré světlo. Je proto nutné sledovat, zda policisté z jedoucího vozidla opravdu dávají znamení k zastavení. Teď ale jak je to s těmi policisty v civilu a civilním autem. Jiné právní názory říkají, že by řidič měl na takovou výzvu zastavit. Můj názor? Pokud bude mávat z civilního auta civilní ruka, nezastavím. Pokud to budou dva „podezřelí“ chlapi, nezastavím. Pokud mne někdo vybrzdí jako na videu, jak vyskočí z auta, ujedu. A ve chvíli, kdy bych viděl v ruce cokoliv nebezpečného, šlápnu na plyn a zmizím, i kdybych měl autem odstrčit auto, které mě blokuje. Co byste dělali vy?

Jak se zachovat – zastavit, nebo ne?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články