Zobrazit na „espézetce“ text zadaný do mobilní aplikace v chytrém telefonu? Je to možné, sen mnoha řidičů se tak stává skutečností.
Před pár lety by byl toto počin hodný tak maximálně do filmu s agentem 007. Dnes člověk nemusí být James Bond, aby měl digitální registrační značku s možností zobrazování údajů. Za novým systémem je nová společnost, start-up s názvem Reviver. Jde o americkou firmu, americké značky a tím je zodpovězeno, jestli má smysl vyrazit u nás na český registr vozidel.
Zobrazit si na SPZ text pomocí aplikace v telefonu? Ano!
Jde o pilotní program, který byl spuštěn v Kalifornii. Jde o spolupráci vybraných deseti tisíc řidičů a policie. Jde o alternativu k tradičním plechovým značkám, nálepkám a registračním kartám dočasného charakteru. Jestli jde o funkční řešení, ukáže čas. Společnost Reviver nabízí systém displejů a kabeláže a napájením vyjímatelnou baterií s životností pěti let.
Značky musí být odborně nainstalovány, se speciálním podsvícením. Cena takovéhoto vybavení přijde v přepočtu asi na 600 Kč měsíčně. Značky mají svou vlastní aplikaci, kterou mají majitelé na chytrém telefonu, a pomocí které lze registrační značky personalizovat.
Systém zatím není plošně zavedený, jde o start-up
Aby bylo zřejmé, nejedná se o takzvané registrační značky na přání, není možné, aby si řidič na značce zobrazoval so se mu aktuálně zlíbí. Nebo třeba komunikoval s jinými řidiči, byť to není až tak špatný nápad. Třeba v případě dojíždění do stojící kolony by se vzkaz s varováním jistě hodil. Ale to je zatím hudba relativně daleké budoucnosti.
Samozřejmě že si řidič nemže změnit čísla a písmena, ale může značku doplnit třeba o název svého oblíbeného sportovního týmu. To není všechno, systém zahrnuje i lokalizaci vozidel, je snadné ohlásit případnou krádež. SPZky budou nyní k dispozici ve čtyřech amerických státech, kromě Kalifornie jde také o Michigan, Arizonu a Texas. Výrobce dodává, že dalších deset států USA je v různých fázích schvalovacího procesu.