Země, kde budou zakázané spalovací motory: Svět je bude vesele prodávat dál, je to výsměch občanům EU

Jak pomůže zákaz spalovacích aut zlepšení ekologie? Nijak, EU se sice snaží tvrdit opak, jde ale jen o omezení osobní svobody a práv občanů.

i Zdroj fotografie: PxHere
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.

Každý, kdo sleduje vývoj ohledně automobilového průmyslu jistě ví, že padl zákaz prodeje nových automobilů se spalovacími motory. A to od roku 2035. Tedy teď se vše zase trochu zašmodrchalo, pro nás, motoristy, snad dobrým směrem. Poslední novinkou je, že byl tento zákaz díky Švédsku zrušen. Ale není tomu tak, nejedná se o zrušení celé myšlenky. Jen bylo odsunuto definitivní a poslední hlasování. Respektive signování členskými zeměmi. A rozhodně ne z důvodu, že by Švédsko chtělo najednou vše změnit a obrátit.

Zákaz spalovacích motorů zatím neplatí. Neradujme se

Skutečnost je taková, že je obvyklé, že předsednická země EU chce, aby zákony navržené za jejího předsednictví, byly odsouhlaseny. A pokud hrozí, že by toto neprošlo, tak raději hlasování stáhne. Což je zjevně i situace právě teď se Švédskem. Takže není čas radovat se. Ani není doba na to chválit Švédsko, to udělalo krok spíše z obavy, než z hrdinství a ze snahy chtít něco změnit. I tak se ale ozývají hlasy jednotlivých států, které se zákazem spalovacích motorů nesouhlasí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proti je Německo, nesouhlasí Itálie. Výhrady mají Polsko a Maďarsko. Člověk si pak vlastně říká, koho že to EU zastupuje, když jednotlivé členské státy mají opačný názor na věc než instituce, která je má spojovat? Kdy už konečně lidem dojde, že Evropská unie není uskupení, které dává smysl?! Že jde jen o nadnárodní mašinerii, díky které nohou zejména její poslanci a úředníci? Volný obchod, průchozí hranice, to vše je možné i bez diktátu EU o tom, jaký tvar mají mít banány anebo jestli se pomazánkové máslo může jmenovat máslo. Zpět k autům.

Zákaz aut nijak nepomůže ekologii, je to celé podvod na lidi

Pokud se stane, že nakonec vše bude EU odsouhlaseno, podepsáno, byť s výjimkami ohledně syntetického paliva, jak to pomůže ekologii? Nijak. Prostě pokud skutečně padne zákaz prodeje aut se spalovacími motory, co se stane? Zlepší to nějak světové klima? Ne, nezlepší. Stačí se podívat na mapu a je to jasné. Modrá barva je celý svět, červená barva, to jsou státy, kde budou zakázaná spalovací auta. Čili jen část Evropy.

V USA se dál budou prodávat auta se spalovacími motory, vlastně na celém americkém kontinentu. Rusko dál bude prodávat auta se spalovacími agregáty. Indie, Čína, nikde ani náznak po tom, že by měl prodej spalovacích aut skončit. Celý svět se bude smát tomu, jak hloupí Evropané kupují předražená elektrická auta, jejichž ekologická stopa je zásadní. Která nikam nedojedou. Která je třeba nabíjet drahou energií. Pokud by mělo dojít ke snížení škodlivých emisí, pak není na pořadu dne ořezávat automobilový průmyslu.

Podíl vlivu dopravy na kvalitu klimatu je minimální, opravdu!

Doprava celkově se na emisích podílí asi 15% podílem. Silniční doprava představuje asi 10 %. Z toho osobní doprava, dá se odhadovat, že to budou jednotky procent. V Evropě jedno procento, dvě? Takže při zákazu aut se spalovacími motory bude pozitivní dopad na ekologii veskrze nulový. Je třeba vědět, že asi 30 % podílu jde za průmyslem. Když se člověk podívá na fotku tepelné elektrárny v Číně, mělo by být jasné, co by světovému klimatu prospělo. Je to omezení agresivního čínského a indického průmyslu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další zásadní část tvorby škodlivých emisí souvisí s výstavou, se zemědělstvím. Prostě a jednoduše, osobní doprava má zcela zanedbatelný dopad na zhoršování životního prostředí. Zakazovat v Evropa klasická auta má stejnou váhu, jak u nás přestat prodávat plastová brčka. Stejná věc, stejná logika. U nás se třídí a zpracovává odpad na vysoké úrovni.

Lze tvrdit, že plastový kelímek od piva z Colours of Ostrava jen těžko zabije tulení mládě v nějakém dalekém oceánu. Zcela jiná věc je, že v asijských a jihoamerických zemích hrnou plastový odpad do moře bagry. A není síla, která by jim v tom zabránila. My si dál budeme kazit chuť nápojů tím, že si budeme v gintonicu rozpouštět papírová brčka a lhát si do kapsy, že zbytek světa přestane „zdarma“ likvidovat odpad házením do moře a začne se chovat odpovědně.

Co si myslíte o zákazu spalovacích aut?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články