Konzumace jídla, pití, kouření cigaret nebo sport a námaha? Nic nefunguje, alkohol nelze zrychleně odbourat.
Nezáleží na to, kdy člověk konzumuje alkohol. Jestli jde o výjimečnou situaci typu silvestrovského svátku nebo obyčejnou party během roku. Pokud člověk konzumuje alkohol, funguje lidské tělo tak, že i po určitém čase lze v krvi detekovat podíl alkoholu. A to i přesto, že řidič už nevnímá vliv alkoholu, cítí se svěže, neregistruje důvody, pro které by neměl sedat za volant.
Jak zrychleně odbourat alkohol z krve, cigareta nebo běh?
Zejména pokud motorista využil „zaručené“ metody na zrychlené odbourání alkoholu v krvi. Nelze stanovit, jak dlouho trvá, než člověk odbourá zcela alkohol ze svého organismu, záleží na mnoha faktorech a tělesná konstituce je jedním z těch zásadních. Rozdíly jsou mezi muži a ženami, metabolismem, hmotností.
Velmi obecně lze prohlásit, že odbourat 20 gramů alkoholu trvá asi dvě až tři hodiny. Jde o objem obsažený zhruba v jednom panáku tvrdého alkoholu, sklence vína nebo půllitru piva. Jinak řečeno, po jednom pivu či dvojce vína by člověk neměl dvě až tři hodit sedat za volant a řídit. Mezi mýty patří takzvané zrychlené metody odbourání alkoholu v krvi.
Mýty pověry nefungují, pozor na ně, jde o život a řidičák
Nefungují! V nejlepším případě mohou podpořit metabolismus a pomoci spalování, ale nikdy nezkrátí proces o hodiny. Takto to v lidském těle nefunguje. Jedním z „osvědčených“ triků je konzumace určitých potravin. Například tučného či mastného jídla. To možná pomůže žaludku, pijanovi pak nemusí být nutně zle, ale spalování neurychlí.
To samé platí i pro oblíbený citrón, ani ten, popřípadě tableta vitamínu C, nijak spalování alkoholu nezrychlí. Nefunguje ani silná černá káva, není důvod, aby právě tento teplý nápoj zrychleně odboural alkohol z krve. A ani rychlá procházka nebo dokonce běh jako akcelerátor spalování nefungují.
Jediné, co je potřeba k odbourání alkoholu, je čas
Jsou samozvaní odborníci, kteří doporučují vykouřit naráz cigaretu nebo dvě, popřípadě vyžvýkat celý balíček mentolových žvýkaček. Také jde o naprostou hloupost bez účinku. Prostě a jednoduše platí, že člověk po požití alkoholu nesmí sedat za volant. Jako prevence porušení pravidel je pak kontrola pomocí certifikovaného alkoholického testeru.