Muži se potí u zamrzlého auta se škrabkou v ruce, žena na to jde od lesa. Chytrá hospodyňka vezme igelitku, horkou vodu a za minutu jede.
Mezi řidiči koluje řada triků a rad, jak očistit sklo od námrazy, valná většina lidí nastoupí na auto se škrabkou v ruce. Ti chytřejší sáhnou po spreji s chemickým rozmrazovačem a jsou potupného škrábání ušetřeni. Ti skutečně odhodlaní motoristé pak preventivně ošetřují sklo tak, aby námraza vůbec nevznikla. Jak se zbavit rychle námrazy na skle automobilu?
Snadný trik s tím, co má každý běžně doma
Nastartování a zahřívání auta před jízdou sice vozu škodí, ale je to tradice. A přitom to jde i rychleji, jak prý dokazuje jedna chytrá hospodyňka, která uvedla svůj tip na internetu. Našel ho náš čtenář, pan Radek Starý, a požádal nás o komentář. Stačí prý běžná igelitová taška a horká voda, která námrazu ihned spolehlivě rozpustí. Navíc podle ní tato metoda funguje nejenom na sklo, ale i na kov, takže je docela univerzální a prý i praktická mimo svět aut.
Igelitovou tašku má doma asi každý, smůlu má zřejmě jen zarputilý ochránce přírody s látkovými zavazadly, vodu lze ohřát na sporáku nebo v rychlovarné konvici. Je třeba hlídat teplotu, voda by neměla přesáhnout 70 stupňů Celsia. Příliš horká, nebo dokonce vroucí voda, igelitovou tašku rozpustí. Teplou vodu je třeba vlít do silné igelitové tašky, použít lze i pytel na odpadky.
Riziko tady je, zmrzlému sklu horká voda nesvědčí
K odstranění námrazy dojde tím, že igelitkou či pytlem opatrně člověk přejíždí po skle, dokud všechen nežádoucí led nezmizí. Funguje to v podstatě okamžitě, nejdéle do 5 vteřin, odjet s autem lze obratem. Jediný čas navíc zabere příprava na tuto akci. Ale spojí-li ji motorista třeba se snídaní a vařením ranní kávy, čas se zkrátí. Pro kritiky s výhradou směřující k riziku poškození zmrzlého skla horkou vodou kutilka argumentuje, že ano, náhlá změna teploty může být riskantní.
Takže není nic jednoduššího než prý použít méně horkou vodu, kolem padesáti stupňů. Proces se mírně zpomalí, i tak bude sklo rychle bez ledové námrazy a největší pravděpodobností nepraskne. Požádali jsme o vyjádření servisního specialistu, pana Pavlíčka. „Na první pohled vypadá tento tip či trik jednoduše a bezpečně,“ reaguje expert, „ale já bych byl velmi opatrný, a to i když by mělo jít o vodu pod bodem varu.“
Tradiční postup se škrabkou lze doporučit spíše
Na otázku, že voda o teplotě 70 stupňů Celsia není vroucí říká: „Na věc je třeba dívat se jinak. Pokud je venku třeba mínus 20 stupňů a voda by měla 70 stupňů Celsia, je to rozdíl 90 stupňů. A to už může mít pro namrzlé sklo destruktivní následky.“ Za nás tedy nelze asi tento trik zcela doporučit. Určitě ne bez rizika, že by mohlo dojít k poškození čelního skla. Navíc sklo už může už být popraskané a tam by mohlo dojít k dalšímu rozšíření prasklin.