Obyčejná pomůcka na psaní za pár korun může pomoci v mnoha situacích. Kdo ji nevozí v autě, dělá velkou chybu.
Moderní doba přináší člověku řadu chytrých technologií, které mají jediný cíl. Zjednodušit život. A to do takové míry, že například prostřednictvím mobilního telefonu lze nejenom telefonovat, jako to bylo dřív. Dnes je běžné mobilem fotit, platit, ale také podepisovat. Ruku v ruce s pokrokem digitálních hraček tak víc a víc do pozadí ustupují klasické prostředky záznamu a komunikace. O to bolestnější je zjištění, když je člověk nečekaně potřebuje, ale nemá je po ruce.
Když ji člověk nepotřebuje, povalují se jich kolem spousty
Obyčejná propiska tak může být docela neobyčejná. Napsat si poznámku? Člověk asi sáhne automaticky po mobilním telefonu a nemusí vlastně ni psát, stačí diktovat. Co když je ale mobil vybitý? Motoristé ví, že se vyplatí vozit v autě obyčejnou propisku. Někteří řidiči mají ve voze i klasickou tužku. Nicméně ta se nehodí pro vyplňování úředních listin nebo zaznamenávání situace do protokolu o dopravní nehodě. Také na podpis je tužka nevhodná, naopak propiska je ideální. Nejlépe v tradiční modré barvě.
S propiskou sice není snadné psát na každý materiál jako s klasickou tužkou, na rozdíl od grafitu ale nelze inkoust snadno smazat. Pokud se něco přihodí a řidič si potřebuje něco rychle poznamenat, například registrační značku kolemjedoucího auta, propiskou se dá psát klidně na ruku, na kůži. To sice není právě hygienické a alergik by s tím mohl mít problém. Ale není třeba hledat papírek, například když chce motorista rychle zaznamenat SPZ jiného vozu.
Propiska se dá také využít pro lovení předmětů zapadlých do spár nebo mezi sedačku a středový panel. Každý, kdo se někdy snažil vsunout ruku do úzkého prostoru, ví, že to je téměř nemožné. Propiska poslouží zejména tehdy, je-li vybavena sponou. Pak se dá snadno vyndat jak zapadlý klíč, tak i klidně papír nebo karta pro vjezd na parkoviště. „Jeden z našich zákazníků mne překvapil, když se rozhovořil o tom, proč má v autě propisku,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. „Prý kdyby se dostal k nehodě. K člověku, který by nemohl dýchat. Provedl by prý improvizovanou tracheotomii.“
Propiska je součástí doporučené výbavy každého vozu
Zde je třeba říct, že nápad je to možná dobrý, ale řidič ovlivněný akčními filmy nebo seriály z lékařského prostředí by měl s takovým zákrokem asi potíže. Tracheotomie je zpřístupnění dýchacích cest řezem do krku a zajištěním alternativní ventilace. Laicky řečeno, pokud má člověk ucpané dýchací cesty, dejme tomu devastujícím nárazem po autonehodě, lze mu pomoci tak, že se v krku udělá otvor. Do něj se vsune trubička, přes kterou postižený dýchá. Snadno se to popisuje, těžko se to realizuje.
Nicméně ano, je to jistě řešení, které v daném (takto specifickém) případě může zachránit lidský život. V širším pohledu se dá tělo propisky použít, pokud motorista potřebuje alternativu k trubičce. Na propojení přetržené hadičky, kdy se díl propisky použije jako spojka. Propiska se dá vrazit do plastové lahve, vytvoří se tak improvizovaný trychtýř. V ruchu velkoměsta mohou znít tyto nápady bizarně, v podvečer, například na horách, dál od civilizace, může představovat propiska cennou pomoc, která v autě nezabere moc místa a zvládne zastat řadu rozličných funkcí.