Značky s písmeny K+R a P+D děsí české řidiče: Pouze 6 z 10 ví, co přesně znamenají a jak se mají chovat

Relativně nové dopravní značky jsou pro řidiče záhadou. Možná i proto, že jde o původem anglické výrazy. Je to ale jednoduché.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz
                   

Ruku na srdce, kdo z našich čtenářů zná všechny platné dopravní značky. Skutečně všechny. Myslím si, že nikdo, a tím nechci nikoho podceňovat. Ani my v redakci AutoŽivě si někdy nejsme úplně jistí, zejména v případě, kdy začne platit nějaká novinka. U některých značek je to ale trochu jinak. Známe je, vídáme je denně, tušíme, o co jde, intuitivně na ně reagujeme (třeba i správně), ale vlastně přesný význam neznáme.

Červený kruh s bílým vnitřkem nikoho nesplete, písmena ano

Třeba jako u značky s písmeny K a R, nebo P a R, popřípadě P a D. Takže znovu. Značky. Každý den kolem nich projíždíme, občas se na ně podíváme, ale ruku na srdce – kolik z nás jim skutečně rozumí? Jednou z těch méně známých, ale přitom velmi užitečných značek je ta s písmeny „K+R“. Udělali jsme v redakci AutoŽivě průzkum mezi našimi čtenáři a vlastně jsme byli překvapení, jak hodně lidí má mezery, jak hodně čtenářů si není jisto.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Absolutně bez znalostí, co značka znamená, bylo 20 % dotazovaných. Dalších 20 % respondentů mělo povědomí o tom, že se jedná „o něco s parkováním“. A 60 % dotázaných čtenářů vědělo, o co se jedná. Že nejde o značku „Káva a Rohlík“. To mimochodem není pokus o vtip, tohle skutečně jeden z dotazovaných čtenářů na otázku, co písmena znamenají, odpověděl. No nic, asi měl hlad. Každopádně ne, není to zkratka pro „Káva a Rohlík“.

Dostali jste pokutu za parkování? Nemusíte za ni platit

I když by to bylo lákavé. Za mě tedy raději „Kola a Rumpsteak“. Teď už vtipkuji. Ve skutečnosti jde o anglické „Kiss and Ride“, což by se dalo volně přeložit jako „Polib a jeď“. Tato značka označuje místo, kde můžete krátce zastavit, vysadit nebo vyzvednout pasažéra a pak zase pokračovat v jízdě. Typicky se s ní setkáte u škol, nádraží, letišť nebo jiných frekventovaných míst, kde je potřeba rychle odbavit velké množství aut, aniž by vznikaly zácpy.

Krátce zastavit znamená pár minut, ne auto nechat celý den

Ono to vlastně je docela chytré řešení. Zřizování míst pro K+R je jistě důležitým prostředkem pro podporu veřejné hromadné dopravy. Vyhláška, zavedená myslím v roce 2010, pokud se nemýlím, stanoví, že tato značka označuje „parkoviště, na kterém lze zastavit za účelem vystoupení a nastoupení osob, které dále využívají prostředek hromadné dopravy osob“. Je důležité připomenout si, co to znamená zastavit.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

To je uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob. Jen pro chytráky, kteří by tam chtěli „pohodit“ svoje auto ráno a vrátit se k němu večer, po práci, fitku a večeři v restauraci. Tohle ne. Princip je jednoduchý a zřejmý. Řidič s autem přijede, zastaví, vysadí toho, koho veze a pokračuje dál. Nic víc, ale také nic méně. Formálně jde o kategorii Informativní dopravní značky. Kód značky je IP 13e a název Parkoviště K+R.

Smysl je ten, aby se uvolnila městská centra a jezdilo se MHD

Dopravní značka „Parkoviště K+R“ (č. IP 13e) tedy označuje parkoviště, na kterém lze zastavit za účelem vystoupení a nastoupení osob, které dále využívají prostředek hromadné dopravy osob. Zkratka K+R vychází z anglického „Kiss and Ride“, tedy polib a jeď. Tolik tedy tato dvě písmena. Ale to není všechno, je tady také „P+R“. Ne, není to zkratka pro „Parkuj a Relaxuj“, i když by to bylo lákavé. Přiznávám, v redakci AutoŽivě patřím mezi ty „rádoby vtipné“ redaktory. Ve skutečnosti jde o „Park and Ride“, což by se dalo volně přeložit jako „Zaparkuj a jeď“.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Tato značka označuje parkoviště určená pro řidiče, kteří chtějí zaparkovat své auto a dál pokračovat hromadnou dopravou. Obvykle se s nimi setkáte na okrajích měst, kde jsou napojená na metro, tramvaje, autobusy nebo vlaky. Pokud se všichni řídí pravidly, funguje to jako skvělý způsob, jak snížit dopravní zátěž v centrech měst. Výhodou je jejich cena, obvykle velmi nízká v porovnání s parkováním v centru města na zónách nebo na komerčních parkovištích.

Sdílet auto s někým cizím? Nikdy, ale kolegu klidně svezu!

Na parkovišti „P+R“ tedy smíte zaparkovat své auto za předpokladu, že dál budete pokračovat hromadnou dopravou. Kód značky je IP 13d a název Parkoviště P+R. Zkratka P+R vychází z anglického „Park and Ride“, tedy zaparkuj a jeď (dál hromadnou dopravou). A co značka „P+D“? Ta je relativně nová. Podobná té předchozí, ale s jedním zásadním rozdílem. „P+D“ znamená „Park and Drive“, tedy „Zaparkuj a jeď“. Tato značka označuje parkoviště, která jsou určena pro řidiče, kteří chtějí zaparkovat své auto a dál pokračovat jiným autem.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Ještě to řeknu jinak, značka definuje parkoviště, které je určeno pro parkování vozidel, jejichž řidič odtud bezprostředně pokračuje v jízdě jako cestující v jiném vozidle v rámci spolujízdy. Myslím, že tady není zase takový rozdíl mezi „P+R“ a „P+D“, ale co už. Prostě přijedete autem, zaparkujete a dál jedete „jinak“. Tak jako tak, všechny tři značky se týkají parkování, byť každá mírně odlišným způsobem.

Znáte všechny tři značky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články